18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

Yatağan “Millet İttifakı ve Muharrem İnce” dedi

24 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen ve Türkiye genelinde Cumhur İttifakı ile Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferiyle sona eren seçimlerin Yatağan ayağında, CHP ve Muharrem İnce en çok oyu toplayan oldu.

26 Haziran 2018 Salı 08:52
Bu haber 1065 kez okundu
Yatağan “Millet İttifakı ve Muharrem İnce” dedi

24 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri, resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın, Milletvekilliği Genel Seçimlerinde ise Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sona erdi.

Buna göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların yüzde 52’sini alan Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk başkanı oldu. Erdoğan’ı yüzde 30 ile Muharrem İnce, yüzde 8 ile Selahattin Demirtaş, yüzde 7 ile Meral Akşener ve yüzde birin altındaki oranlarla Temel Karamollaoğlu ile Doğu Perinçek takip etti.

Milletvekili Genel Seçimlerinde ise, AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı oyların 53’ünü, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden oluşan Millet İttifakı yüzde 34’ünü aldı. İttifak dışında kalan HDP ise oyların yüzde 11’ini alarak barajı aşmayı başardı.

Resmi olmayan sonuçlara göre partilerin meclisteki vekil sayısı dağılımları ise, AK Parti 293, CHP 146, HDP 67, MHP 50 ve İYİ Parti 44 oldu.

Muğla’da sonuç farklı!

Türkiye genelinin aksine Muğla’daki seçim sonuçları farklılık gösterdi.

Muğla genelindeki sandıklardan, Cumhurbaşkanlığı için Muharrem İnce’nin ismi çıkarken Milletvekilliği için Millet İttifakı çıktı.

Muğla’daki sandıkların resmi olmayan sonucuna göre, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Muharrem İnce oyların yüzde 52’sini aldı. İnce’yi yüzde 32 ile Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 11 ile Meral Akşener, yüzde 2 ile Selahattin Demirtaş ve yüzde birin altındaki bir oranla Temel Karamollaoğlu ile Doğu Perinçek takip etti.

Milletvekili Seçimlerinde ise CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden oluşan Millet İttifakı oyların yüzde 58’ini alarak Muğla’da zirveye ulaştı. AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı da oyların yüzde 34’ünü almayı başardı. İttifak dışında kalan HDP ise yüzde 6 oy aldı.

Buna göre, partilerin meclisteki milletvekili sayıları CHP’nin 4, AK Parti’nin 2, İYİ Parti’nin ise 1 olarak şekillendi.

Yatağan “Millet İttifakı ve Muharrem İnce” dedi

Yatağan’daki 123 sandıkta yazılı olan 35 bin 335 seçmenden 32 bin 399 seçmen sandık başına gitti. Seçmenlerin kullandığı oylardan bin 113’ü geçersiz sayılırken, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için Yatağanlıların büyük bir çoğunluğu “İnce” dedi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Muharrem İnce oyların 14 bin 840’ını, Recep Tayyip Erdoğan 10 bin 706’sını, Meral Akşener 5 bin 210’unu, Selahattin Demirtaş 313’ünü, Temel Karamollaoğlu 128’ini ve Doğu Perinçek 89’unu aldı.

Milletvekili Genel Seçimlerinde ise, 123 sandıkta 32 bin 393 seçmen oy kullandı. Kullanılan oyların bin 93’ü geçersiz sayılırken, CHP 12 bin 64, AK Parti 9 bin 495, İYİ Parti 6 bin 576, MHP bin 879, HDP 760, Saadet Partisi 262, Vatan Partisi 151 ve Hür Dava Partisi 113 oy aldı.

Muğla’yı temsil edecek milletvekilleri belli oldu

Bu seçimde Muğla’nın milletvekili sayısı 7’ye yükselirken temsilci artışı CHP’ye yaradı. CHP, geçen dönemde 3 olan milletvekili sayısını bu dönemde 4’e yükseltirken, AK Parti, milletvekili sayısını korurken MHP bir olan milletvekili sayısını yitirdi. İYİ Parti, katıldığı ilk seçimde eski MHP’li ismi Muğla’dan milletvekili olarak Meclis’e göndermeyi başardı.

Muğla’yı Ankara’da temsil edecek CHP’li milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay ve Süleyman Girgin olurken, AK Partili milletvekilleri ise Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan oldu. Daha önce MHP’den Muğla Milletvekili olarak seçilen ve bu dönemde İYİ Parti’den birinci sıra adayı olarak gösterilen Metin Ergun ise milletvekili seçilmeyi başardı.

MHP’nin meclise milletvekili gönderememesi dikkati çekerken, Millet İttifakı Muğla’da büyük bir başarıya imza attı.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV