Yatağan Müftülüğünden “İslam’da kadın” konulu konferans

Yatağan Müftülüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde “İslam’da kadın” konulu konferans düzenledi.

Yatağan Müftülüğünden “İslam’da kadın” konulu konferans

Yatağan Müftülüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, Yatağan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda “İslam’da kadın” konulu konferans düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle sürdü.

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, Allah’ın insanları ve cinleri cinsiyet olarak eşit yarattığını belirterek, İslam coğrafyasına, Cahiliye döneminin ardından İslamiyetin gelmesiyle kadının hak ettiği değere ulaştığını vurguladı.

Çetmi, burada yaptığı konuşmada, “Kadının saygınlığını zedeleyen, bilgi ve tecrübesiyle medeniyete katkı sunmasına engel olan bütün gelenek, örf ve inanışlar hem Kur'an hem de sünnet açısından reddedilmelidir. Diğer taraftan, kadını metalaştıran, kapitalizmin ve tüketim kültürünün ekran yüzü olarak kullanan, onun ilim, bilim, sanat ve kalkınmaya katkısını göz ardı eden bir yaklaşımın da kadını değersizleştirdiği açıktır ve bununla da mücadele edilmelidir. Kur'an-ı Kerim'in gelişi ve Peygamber Efendimizin kararlı mücadelesiyle kadınlara ve bilhassa kız çocuklarına karşı insanlık dışı muamelenin reva görüldüğü cahiliye anlayışı ortadan kalkmış, insani erdemlerin en güzel örneklerinin yaşandığı, ahlaki ve hukuki değerlerin hâkim olduğu bir toplum ve medeniyet inşa edilmiştir. Peygamber Efendimizin kadına onurunu ve haklarını teslim eden çağrısı, vahyin eşsiz rehberliğiyle şekillenen nezaket, zarafet, adalet ve merhamet yüklü sünnet-i seniyyesi bütün zamanlar için en ideal ve evrensel modeldir. Bu itibarla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün kadının özdeğeri ve sahip olduğu temel insani haklar konusunda etkin bir farkındalığa, kadına yönelik şiddetle mücadele hususunda küresel bir bilince vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Menteşe Müftülüğü Hacı Bekir Çığlı Hafızlık Kız Kur’an-ı Kerim Kursu Müdürü Hamide Fit tarafından “İslam’da kadın” konulu konferans verildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68