YATAĞAN MÜFTÜLÜĞÜ'NDEN KADİR GECESİ AÇIKLAMASI

“Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir, 97/1-5.)

YATAĞAN MÜFTÜLÜĞÜ'NDEN KADİR GECESİ AÇIKLAMASI
 23 Temmuz 2014 Çarşamba gününü Perşembe gününe bağlayan gece “Kadir Gecesi”ni idrak edeceğiz. İnananlar olarak hep birlikte, bir taraftan Ramazan ayının sonuna doğru yaklaşmanın hüznünü, diğer taraftan da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesine ulaşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşayacağız.

Kadir Gecesi, öyle bir gece ki Kur’an’ın doğum gecesi… Yüce ve mukaddes kitabımızın yeryüzüne inmeye başladığı ve insanlık tarihinde yepyeni bir çığır açmaya başladığı gece.610 yılında Hira’da Cebrail adlı meleğin sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s)’a ilk vahyin bildirilmeye başladığı gece..

“1- Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2- O, insanı bir alakadan (embriyodan) yarattı.

3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.

4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.

5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti.’’ hitabının başladığı gece..yani okumaya,yazmaya, yaratılışa, Rabbimizin cömertliğine,bilmediklerimizi öğrenme çabası içinde olmaya dikkat çekildiği gece..

Öyle bir gece ki;İçinde kadir gecesi bulunmayan 1000 aydan hayırlı bir gece..Bir ömre bedel gece..

Öyle bir gece ki melekler ve Cebrail’in yer yüzüne indiği gece..Esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı; yaratana arz edilen duaların kabul edildiği ve adeta yerdekilerle göktekilerin birbirleriyle buluşup kucaklaştığı bir gecedir.

Kadir gecesini en güzel şekilde idrak etmenin yolu, Kur’an’ın kadrini kıymetini bilmek, zihinlerimizi ve gönüllerimizi Kur’an ile yeniden inşa etmek, Allah’ın ipi Kur’an’a sarılmak, imana, merhamete, adalete sarılmak, Büyük günde hesaba çekilmeden evvel kendimizi sorgulamak ve nefs muhasebesi yapmak, başta Filistin Gazze’de olmak üzere mazlumlar için dua etmek, gözyaşı dökmek, dertlilerin dertleriyle dertlenmek, acılarını paylaşmak…

Bu gece tan yeri ağarıncaya kadar ibadetle, tevbe ve dua ile tefekkür ile sohbetle dolu dolu manevi bir atmosfer yaşamak..

Hangi sebeple olursa olsun ve kim tarafından yapılırsa yapılsın bütün insanlık için korku, endişe, ümitsizlik, üzüntü ve acı veren, masum ve hiçbir şeyden haberi olmayan insanların ölümüne ve yaralanmasına sebep olan, maddi ve manevi birçok yıkımı beraberinde getiren belaların sona ermesi için de dua etmek..

Küskünlükleri bir tarafa bırakıp ziyaretleşmek, kucaklaşmak. Camilerimizi çocuklarımızla-torunlarımızla birlikte şenlendirmek. Ahireti (ebedi hayatı) düşünüp bu dünyanın geçiciliğine aldanmamak.Yetimlere,gariplere,kimsesizlere,yoksullara el uzatıp yardımcı olmak.Zekatlarımızı ve fitrelerimizi ihmal etmemek..

Bu duygu ve düşüncelerle Yatağan halkımızın mübarek Kadir gecesini tebrik eder, bu gecenin huzur-mutluluk-sağlık ve esenlik getirmesini; Gönüllerimizden geçen tüm iyi ve güzel dileklerimizin gerçekleşmesini, Yüce Mevlamdan niyaz ederim.

Kadir Gecemiz mübarek olsun. Ramazan ayı süresince yapmış olduğumuz tüm ibadetlerimiz ve hayırlarımız kabul olsun… Geçmiş günahlarımız affolsun… Bu gece, Rabbimiz katındaki kadrimizin yücelmesine vesile olsun.

“Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizi de affeyle” (Tirmizî, Daavât, 85)

Selam ve dualarımla…”

NOT: Kadir gecesini idrak edeceğimiz 23 Temmuz 2014 Çarşamba gecesi Teravih namazı sonrası YEAŞ sosyal tesislerinde Kur’an ziyafetine ve hatim duasına bekliyoruz.

 

21/Temmuz/2014

Şahabettin YILMAZ

Yatağan İlçe Müftüsü

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68