YATAĞAN MÜFTÜLÜĞÜ'NDEN RAMAZAN AYI BİLDİRİSİ

“HİÇ KİMSE KİMSESİZ KALMASIN BU RAMAZAN VE HER ZAMAN” “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” (Bakara 2/185) “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını yalnızca Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân, 28 )

YATAĞAN MÜFTÜLÜĞÜ'NDEN RAMAZAN AYI BİLDİRİSİ
 2014 Ramazan ayı ana teması “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan Ve Her Zaman” olarak belirlenmiştir. Nihayet bugün teravih namazlarımıza başlıyoruz. Ve yarın ilk orucumuz ile bu rahmet ve bereket iklimine girmiş olacağız. İnsanlığa hidayet rehberi olarak gönderilen Yüce Kitabımız Kur’an’ın doğum ayıdır bu ay. İçinde bin aydan hayırlı kadir gecesini barındıran bir aydır bu ay. “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş” olan bir aydır bu ay. Sahur vaktinin bereketini, iftar anının sevincini yaşadığımız aydır bu ay. Fitrelerimizle, zekatlarımızla, yardımlarımızla, sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın çok yoğun olarak yaşandığı bir aydır bu ay.

Gelin, bu ramazanda bir başlangıç yapalım, hiç kimse kimsesiz kalmasın, gelin yalnızlık yaşayan kardeşlerimizi ziyaret edelim, gelin yetimlerimizi sevindirelim, gelin mültecileri kucaklayalım. Gelin ülkemizin bazı yörelerinde uygulanan “Askıda” uygulamasını yaygınlaştıralım. Bir pide alıyorsak iki pide parası verip, bir gömlek alıyorsak iki gömlek parası verip ihtiyaç sahiplerini mutlu edelim. Gelin yoksul aileler ile varlıklı aileler arasınlar “Kardeş aile” uygulamasını başlatalım. Hayat mücadelesinde zorlanan, maddi olduğu kadar manevi açıdan da yardım ve desteğe muhtaçlara el uzatalım. Kardeşlik birlik beraberlik dayanışma ruhunu güçlendirmek için caba harcayalım. Yoksula, yetime, kimsesize, çocuğa, kadına, hastaya, yaşlıya şefkat kanatlarını gerelim.

İslam’ın huzur ve barış ikliminden giderek uzaklaşan günümüz insanının yitirmeye başladığı nice değerler var. Bu değerlerimizden biri de paylaşma, yardımlaşma ve diğer-gamlıktır. Peygamber Efendimizin “Kişi kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe tam anlamıyla iman etmiş olmaz” mesajına uygun davranalım. Empati yapalım, yani kendimizi mahzun, mağdur, mazlum olanların yerine koyalım.

Unutmayalım ki yoksulluk varlığın yok olması değil, içimizdeki merhametin yok olmasıdır. Yetim olmak sadece anneden babadan yoksun olmak değildir, sevgi ve şefkatten uzak kalmak demektir. Bu Kur’an ayında Yüce Kitabımızın ve Peygamberimizin mesajlarıyla gönüllerimizi imar edelim. Bu Ramazan’da gönül dünyamızı herkese açarak huzur ve mutluluğa vesile olalım. Herkesin birilerinin kimsesi olmasına teşvik edelim. Müslümanların birbirlerinin kimsesi olduğunu hissettirelim.

Bu duygu ve düşüncelerle 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerifinizi tebrik eder; huzur, mutluluk, hayır ve bereket getirmesini Rabbımdan niyaz ederim.

 

ŞAHABETTİN YILMAZ

     

İLÇE MÜFTÜSÜ

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68