“Yatağan Ovası’nda neler oluyor?”

Yatağan Ovası’nda bir süredir yapılan çalışmalar, ilçe kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle sosyal medya paylaşımlarıyla “Yatağan Ovası’nda neler oluyor?” sorusuna cevap aranırken, Demeç Gazetesi sorunun cevabını buldu.

“Yatağan Ovası’nda neler oluyor?”

Edinilen bilgilere göre, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’ye ait termik santraline kömür sağlayan rezervlerin yaklaşık 3 yıllık ömrü kalması nedeniyle bölgede kömür arama çalışmaları yapılıyor. Tek ruhsat içerisinde bulunan Yatağan Ovası ve Turgut Mahallesi’nin altında kömür rezervi bulan ekipler, bölgede sismik araştırmalar yapıyor.

Yerin yaklaşık 500 metre derinliğinde kömür rezervi bulan ekipler, fizibilite çalışmaları kapsamında sismik araştırmalar yapıyor.

Yapılan çalışmalar sonucunda, fay hatları, yer altı su kaynakları, toprağın ve kömürün durumu gibi incelemeler yapılıyor.

Buna göre, yer altı sularının yerin yaklaşık 200 metre altında olduğu ve onun hemen altında geniş bir geçirimsiz kil tabakasının bulunduğunu saptayan ekipler, çalışmalarını sürdürüyor.

Yer altındaki kömürün çıkartılmasında çevreye, doğaya ve yer üstündeki tarım arazilerine zararı olmaması durumunda, kömürün de ihtiyacı giderebilecek durumda olması halinde gerekli izinler için ilgili kurumlarla görüşmeler yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68