Yatağan Sigortalı Sayısında İlk 4’e Girdi

Muğla Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Fehmi Delibaş 13-19 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’i makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan İl Müdür Yardımcısı Fehmi Delibaş; “Yatağan sigortalı çalışan sayısında Muğla ilçeleri arasında ilk 4 içinde” dedi ve sigortasız işçi çalıştıran işyerlerinin tespitinde şikayetlerin önemli rol oynadığını belirtti.

Yatağan Sigortalı Sayısında İlk 4’e Girdi
 13-19 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’i makamında ziyaret eden Muğla Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Fehmi Delibaş açıklamalarda bulundu.

Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Fehmi Delibaş Yatağan’ın sigortalı çalışan sayısında ilk 4 ilçe içinde yer aldığını belirterek; “Yatağan TKİ ve TEK gibi kurumlarıyla çok sayıda kişiye istihdam sağlıyor. Ayrıca buna son zamanlarda yeni yatırımlar da eklendi. Buna verebileceğimiz en iyi örnek mermer sektörü. TKİ ve TEK gibi kurumların yanı sıra mermer sektöründe de çok sayıda kişi istihdam ediliyor. Bu verilere baktığımızda Yatağan’ın sigortalı çalışan sayısında ilk 4 ilçe arasında yer aldığını söyleyebilirim” dedi ve sigortasız işçi çalıştıran iş yerlerinin tespitinde şikayetlerin önemli rol oynadığını belirterek; “Artık çalışanlarımız kendileriyle ilgili her türlü bilgiye internet ortamından ulaşabiliyor. Aynı şekilde sigorta dökümünü de bu şekilde takip edebilmek artık çok kolay. Çalışan arkadaşlarımız düzenli olarak bu şekilde sigortalarının yatıp yatmadığını kontrol edebilirler. Ayrıca, kasten sigortasız işçi çalıştıran iş yerlerine de şikayetler sayesinde yaptırımlar uygulanabiliyor. Bu konuda kanunda belirtilen yasalar açık ve cezası oldukça fazla” şeklinde konuştu.

Merkez Müdürlük İçin 30 Bin Sigortalı Gerekli

Yatağan’a Sosyal Güvenlik Kurumu merkez müdürlüğü açılıp açılmayacağı hakkında da bilgi veren  Fehmi Delibaş; “Bu konuda benim bir şey söylemem doğru olmaz ancak, merkez müdürlüğün açılabilmesi için en az 30 Bin sigortalı çalışana ihtiyaç var. Ayrıca, gerekli görüldüğü taktirde bazı istisnalar da oluşabiliyor” ifadelerini kullandı.

Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ise Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle iyi dileklerini ileterek; “13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası’nı en içten dileklerimle kutluyorum ve İl Müdür Yardımcımız sayın Fehmi Delibaş ve ekibine ziyaret nedeniyle teşekkür ediyorum. Kendisi ziyaret sırasında Yatağan ve Muğla genelindeki durum hakkında bilgi verdi. Kendisinden edindiğimiz bilgilere göre Muğla şimdiden Avrupa Birliği standartlarına ulaşmış” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER