Yatağan sokakları kırmızı-beyaza büründü

15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Yatağan ilçesinde bir dizi etkinlik düzenlendi. Akşam saatlerinde düzenlenen Milli Birlik Yürüyüşü’ne katılan yaklaşık 2 bin kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla Fetullahçı Terör Örgütü aleyhine sloganlar attılar.

Yatağan sokakları kırmızı-beyaza büründü
Yatağan ilçesinde, 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi.

15 Temmuz sabahı Şehit Polis Adil Alsan’ı mezarı başında düzenlenen Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programlar, öğle namazına müteakip Merkez Camisi’nde okunan Mevlid-i Şerif ile sürdü.

Akşamüstü Atatürk Anıtında 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisi düzenlenirken, devamında ise vatandaşların duygu ve düşüncelerini yazabilmeleri için anı defteri konuldu.

Daha sonra şehir otogarında toplanan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla Fetullahçı Terör Örgütü aleyhine sloganlar atarak Atatürk Anıtı’na yürüdü. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşte Yatağan sokakları kırmızı-beyaza büründü.

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende konuşan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, 251 canın 15 Temmuz’da bu ülke için gözlerini kırpmadan canlarını verdiğini söyledi.

Gün boyunca süren etkinlikler sırasında 15 Temmuz 2016 gecesine gittiğini ve o gün yaşadığı duyguları yeniden yaşadığını aktaran Çiçek, “İnşallah bu 15 Temmuz programlarını milletimiz payidar olduğu sürece hep hatırlayacağız. Nasıl ki hep Çanakkale destanını hatırlıyoruz ve anıyoruz, nasıl ki Kurtuluş mücadelemizi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı anıyoruz, 15 Temmuz’u da her sene inşallah yine idrak edeceğiz. Tekrar 15 Temmuzları o karanlık geceyi tekrar yaşamayalım diye” dedi.

Çiçek, 15 Temmuz şehitlerinin kahramanlıklarının gelecek nesillere aktarılması gerektiğini işaret ederek, “Sadece destanımızı hatırlayamayacağız. 15 Temmuz’da aynı zamanda bu Fettullahçı Terör Örgütü denilen şer odaklarını da gelecek nesillere hep anlatacağız ki memleketimiz bir daha böyle karanlık, böylesine olumsuz hadise ile tekrar karşılaşmasın. Bu yıl özellikle medyada da görüyorsunuz ‘unutmayacağız, unutturmayacağız’ diyor. Bu slogan ile hareket ediliyor. Bizler sadece Ömer Halis Demir ve şehitlerimizi hatırlayamayacağız, aynı zamanda şunu da unutmayacağız, toplumumuzun bir kesimi de bir takım caddelerde tanklara o 251 şehidimizi insanımızı şehit eden taklara ve uçaklara tempo tuttular, onları da unutmayacağız. Unutmamamız gerekiyor. Yine benzer şekilde bu girişimin neticesini ellerinde viski bardaklarıyla bir sinema filmini izler gibi izleyen zihniyetleri de unutmayacağız. Yine sanki bir bitkiyi kesiyor gibi helikopterden, uçaktan bombayı bırakıyor, 47 tane evladımız Özel Harekat Dairesinde polisimiz şehit ediliyor ve anonstan ne geçiyor biliyor musunuz ‘ellerine sağlık’ diyor. Bunu da unutmayacağız. Bunların ne kadar hain bir örgüt olduğunu, bu FETO örgütünün ne kadar hain bir örgüt olduğunu yıllar geçtikçe asla ve asla unutmayacağız. Tabiri caizse adalet ve hak duygusu hak çerçeveden çıkmadan onlara karşı sahip olduğumuz nefreti ve kini unutmayacağız. En önemli unutmamamız gereken budur. Zira bu tür örgütler tümör gibi tamamen temizlenmesi gerekir ki bütünüyle o bünyeden kurtulabilsin o hastalık atılabilsin” diye konuştu.

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader ise, 15 Temmuz’da İstanbul’da olduklarını ve sabaha kadar mücadelelerini sürdürdüklerini söyledi.

Bu sürecin öncesinin de olduğunu ileri süren Kader, “2013 yılında Paralel Devlet Yapılanmasının dershane versiyonu ortaya çıktığında bu hain örgüt, 17-25 Aralık’ta ülkemize saldırıyı planlı bir şekilde yönetti. Onun öncesinde Gezi Olayları vardı. Ama bunlar kafaya koymuşlardı, bu ülkeyi yıkmak için bütün planları yapmışlardı. Çünkü 40 yılın hazırlığı buna göre hazırlanmıştı. Ama unuttukları bir şey vardı. Bu milletin aklıyla, basiretiyle, ferasetiyle oynamak isteyenlere Allah’ın takdirini hiç hesaba katmadılar” dedi.

Kader, Türk milletinin yok sayıldığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Milletin bütün dini duygularıyla oynadılar. Bu milletin evlatlarını öldürdüler. Bu milletin insanlarının beyinlerini mankurtlaştırdılar. Millete, devlete ve dine hainlik ettiler. Bu hainlerin hem bu dünyada hem de ahirette yatacak yerleri yok. Bu aziz millet, bu davayı hem bu dünyada hem de mahşerde görecekler. Bu hainler yaptıklarının bedelini mahşerde misliyle ödeyeceklerdir. Allah, bir daha bu millete bir daha böyle acılar yaşatmasın. Birliğimizi, dirliğimizi ve birbirimize olan sevgimizi ortadan kaldırmasın. Ölümü ve korkuyu öldüren bu millet tekrar ayağa kalkmış, küresel güçlerin, Siyonist ve emperyalist hegemonya kurmak isteyenlere engel olmuştur. Artık Türkiye’nin eskisi yoktur, Türkiye yepyeni bir güne doğmuştur. 16 Temmuz sabahı Türkiye yepyeni bir ufukla, yepyeni bir hedefe yürümeye başlamıştır. Bu milletin direnişini, dirilişini, haykırışını ve ayağa kalkışını hiçbir güç durduramayacaktır. Artık bu dünyada biz varız. Bu dünyada Türk’ün gücü var. Artık bu coğrafya üzerinde örgütlenmek isteyenler PKK’lılar, KCK’lılar, DEAŞ’lılar, FETÖ’cüler bilsinler ki artık biz varız. Bizi dinleyeceksiniz, bizim sözümüzü dikkate alacaksınız. Türkiye’yi istediğiniz gibi yönetemeyeceksiniz. Artık Türkiye yerli ve milli olarak kendi kendini yöneten bir sisteme kavuşmuştur. Lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la beraber bu direnişi başlatmıştır. Direnişiniz ve dirilişiniz mübarek olsun.”

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşa hitabı ekranlara yansıtılırken, program video gösterileri ve 00.13’te sela okunmasıyla sona erdi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68