YATAĞAN SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ’NDEN AÇIKLAMA

Bilindiği üzere, kamuoyunda torba yasa olarak bilinen düzenleme; 11/9/2014 tarihli ve 29116 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 10/9/2014 tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun uyarınca Kurumumuz iş ve işlemlerini ilgilendiren bir çok değişiklik yapılmıştır.

YATAĞAN SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ’NDEN AÇIKLAMA
 Bu konuların geneli ile ilgili olarak hizmet bölgemiz dahilinde olan Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde bilgilendirme toplantıları yapılacaktır. Bizim belirlediğimiz toplantılar haricinde, önceden iletişime geçmek şartıyla, her türlü sivil toplum kuruluşları, mahalle, köy vb. birlikler tarafından talep edilecek bilgilendirme toplantı davetlerine icabet edilecektir.

Kanunda müracaat için süre sınırlaması olan iki konu hakkında önceden bilgi vermekte fayda görmekteyim. Bunlardan birincisi; Kurumumuza gerek kendi 4-b (Bağkur) sigortalılığından, gerek işçi çalıştırdığı için ödemesi gereken 4-a (SSK) prim borcundan, gerekse emekli olduktan sonra bir işyeri açmış veya bir şirkete ortak olduklarından dolayı ödemesi gereken Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP), isteğe bağlı, EK-5, Ek-6, 2925 sigorta prim borcu ve İdari Para Cezası olanların en geç 31/12/2014 tarihine kadar kurumumuza müracaat etmeleri gerekmektedir.

İkinci olarak; 01/01/2012 tarihinden itibaren zorunlu olarak uygulanan, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanların; gelir testi yaptırmak için en geç 31/03/2015 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma Vakfına, daha sonra da 30/04/2015 tarihine kadar borçlarını yapılandırmak için kurumumuza müracaat etmeleri gerekmektedir. 01/01/2012 tarihinden sonra 18 yaşını geçmiş, hiçbir sosyal güvencesi olamayan, çalışma hayatında boşluk olanlar veya bu tarihten sonra kısmi süreli (ay içerisinde 30 günden az) çalışanlar durumlarını kurumumuzdan muhakkak kontrol ettirsinler.

Ayrıca 4-b (Bağkur) kayıtları düzenli olanlar hiçbir şifre gerektirmeden Kimlik bilgileriyle; https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden bağkur borçlarının ne kadar olduğunu yapılandırması halinde ne kadar ödeyeceğini tablolar halinde görebilmektedir.

Yapılandırma talep dilekçelerini kurumumuzdan alabileceğiniz gibi //www.sgk.gov.tr/ adresindeki Mevzuat, Yürürlükteki mevzuat, Genelgeler oradan da 2014-26 sayılı genelgeden ulaşabilirsiniz.

SMS sistemini kullanan odalarımızın üyelerine “SGK Prim Borçları Yapılandırmaları Başladı, Son Müracaat 31/12/2014” olarak bilgilendirme mesajı göndermelerinde fayda var. Ayrıca basın mensubu arkadaşlarımızın da özellikle bölgemizde yirmi binden fazla kişiyi yakından ilgilendiren GSS için her şeyin başlangıcı olan  “Gelir Testini” yaptırmaları ve akabinde borçları çıkması halinde kurumumuza gelerek yapılandırmaya müracaat etmesi gerektiği konusunu gündemde tutmalarında fayda görmekteyim.

 

Yüksel BÜYÜK

Yatağan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür V. 

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68