Yatağan Termik Santrali tekrar faaliyete girdi

Yatağan ilçesinde, yaşanan patlama ve yangının ardından devredışı bırakılan Yatağan Termik Santrali, tadilat çalışmalarının sona ermesiyle tekrar faaliyete geçti.

Yatağan Termik Santrali tekrar faaliyete girdi
 Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, 11 Aralık 2016 tarihinde Bereket Enerji firmasına ait Yatağan Termik Santrali’ndeki idari binanın yakınında bulunan santral içi besleme trafosunda patlama olmuş, patlamanın ardından çıkan yangında maddi hasar meydana gelmişti.

Oluşan maddi hasar nedeniyle santralin üç ünitesi de devredışı bırakılırken, tadilat çalışmaları başladı. Santraldeki tadilat çalışmalarının sona ermesiyle, 12 günlük bir aranın ardından Yatağan Termik Santrali tekrar devreye girdi.

Santral yetkilileri, oluşan hasarın giderilmesiyle iki ünitenin tekrar devreye girdiğini, bir ünitedeki çalışmaların ise sürdüğünü belirttiler. Çalışmaların aralıksız sürdüğünü kaydeden yetkililer, devreye alınmayan ünitedeki çalışmaların tamamlanmasıyla onun da faaliyete geçeceğini söylediler.

Yatağan Termik Santrali yenileniyor

Bereket Enerji’nin yayın organı olan dergide yer alan habere göre, Yatağan Termik Santrali yenileniyor.

Dergide yer alan haber şu şekilde:

Yatağan Termik Santrali’nin kapasitesini yükselterek üç adet buhar türbini ve jeneratör ekipmanı değişimini General Electric(GE) gerçekleştirecek. GE, Bereket Enerji iştiraki Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ ile santral modernizasyonu anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Yatağan ilçesindeki santralde bulunan üç buhar türbini ve jeneratörü için yenileme çalışması yapılacak.

Tesislerdeki mevcut üç adet Zamech buhar türbini, gerçekleştirilecek yenileme ve güçlendirme çalışmalarıyla reaksiyon tipi buhar türbini ile değiştirilecek. Yüksek ve orta basınç türbinleri tamamen değişirken, alçak basınç türbinin iç kısmı yenileştirilip güçlendirilecek.

Proje kapsamında Rus şirketi Electrosila imzalı Dolmel H2 soğutmalı jeneratörler de GE’ye ait üç hava soğutmalı jeneratör ile değiştirilecek. GE, ayrıca eski statik ikaz sistemini de yenileyerek üç yeni ikaz sistemi tedarik edecek. Şirket ekipmanların kurulumu ve devreye alınmasıyla, çalışanların eğitiminden de sorumlu olacak.

GE, Polonya ve İsviçre’de bulunan üretim tesislerinden getirilecek üç buhar türbini ve jeneratör setini 2017 yılının Mart ayı ve 2018 yılının Mart ayları arasında aşamalı olarak teslim edecek. Tesisin Türkiye’nin ulusal şebekesine bağlı olan ilk ünitesinin en geç 2017 yılının Haziran ayında tam enerji yükseltme kapasitesiyle ticari faaliyete geçmesi bekleniyor.

Santrali 2014 yılında özelleştirme yoluyla satın alan Bereket Grubu’nun Kurucu Ortağı Ali Yağlı, buhar türbin ve jeneratörleri yenilenecek ünitelerde üretim miktarının artacağını, uzun vadeli güvenirlik sağlayacağını ve daha seyrek bakıma ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Bereket Enerji’nin buhar türbin ve jeneratör ünitelerine yönelik proje hedefleri arasında, santralin kullanılabilirliğini yılda 8 bin saat çalışma süresine kadar yükseltmek, tesisin ömrünü 15 yıl daha uzatmak ve tesisin nominal üretim düzeyini yaklaşık 228 MW’a kadar artırmak yer alıyor. Ekipmanın, planlanan 105 günlük bir hizmet dışı kalma süresi kapsamında teslim edilmesi ve kurulması gerekiyor.

GE Enerji Servisleri Doğu Avrupa ve Türkiye Genel Müdürü Murat Demirel, “Türkiye’de alanının ilk örneği olan böyle bir projeye imza attığımız için GE olarak gurur duyuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95