Yatağan Termik Santrali’nde elektrik üretimi geçici süreyle durdu

Yatağan Termik Santrali’nin üç ünitesinde yürütülen bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle santralde elektrik üretimi durdu.

Yatağan Termik Santrali’nde elektrik üretimi geçici süreyle durdu
 3x210 megawat gücündeki Yatağan Termik Santrali'nin birinci ünitesindeki türbin rotorlarında seyim (eğilme) meydana gelmesi nedeniyle 8 Mayıs 2013 tarihinden beri, ikinci ünitede meydana gelen boru patlağı nedeniyle 4 günden beri, üçüncü ünitenin elektrofiltrelerindeki temizlik çalışmaları nedeniyle yaklaşık bir haftadır devrede olmadığı bildirildi.

Santralde bulunan üç ünitenin de devreden çıkartılması üzerine Yatağan Termik Santrali’ndeki elektrik üretimi tamamen durdu.

YEAŞ Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ünitelerdeki sorunların geçici olduğunu ve üç ünitenin ikisinde kısa süre içerisinde elektrik üretimine başlanacağını söyledi.

8 Mayıs 2013 tarihinden beri devrede olmayan birinci ünitede meydana gelen arızanın giderilmesi için yurtdışından bir ekip geldiğini ifade eden Gül, ekibin hazırladığı rapor doğrultusunda onarım çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Gül, ikinci ünitedeki arızanın ise olağan bir arıza olduğunu savundu. 4 gün önce meydana gelen boru patlaması nedeniyle ünitenin devre dışı bırakıldığını kaydeden Gül, “Kazanlardan çıkan buharın taşındığı borulardaki sıcaklık 540 dereceyi buluyor. Bu gibi durumlarda boru patlaması meydana gelebiliyor” dedi.

Üçünü ünitenin elektro filtrelerindeki kül birikimi nedeniyle ünitede temizlik çalışmalarının yapıldığını ve bu nedenle ünitenin devre dışı bırakıldığını açıklayan Gül, “Üçüncü ünitenin elektrofiltresinde biriken fazla külden dolayı bir kirlenme meydana geldi. Buradaki temizlik çalışmaları kısa süre içerisinde sona erecek” şeklinde konuştu.

Üç üniteden ikisinin tekrar devreye alınacağını belirten Gül, şöyle konuştu:

“Birinci ünitenin tekrar devreye alınması için raporların elimize ulaşmasını bekliyoruz. İkinci ünite ise her hangi bir aksilik yaşanmazsa yarın sabah devreye alınmış olunacak. Üçüncü ünitedeki temizlik çalışmaları tamamlandı. Ünitedeki testlerin sonuçlanmasıyla birlikte bu üniteyi de tekrar devreye sokacağız.” 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68