21 Nisan 2018 Cumartesi

7 suçtan aranan zanlı, sahte para operasyonunda yakalandı

Yatağan Trüfü İlham Kaynağı Oldu

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Trüf Mantarı Projesi pek çok il ve ilçe müdürlüklerine ilham kaynağı oldu. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden konu hakkında bilgi aldığı öğrenildi.

04 Nisan 2013 Perşembe 20:59
Bu haber 992 kez okundu
Yatağan Trüfü İlham Kaynağı Oldu

 Muğla İl Genel Meclisi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi desteğiyle Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen 'Trüf Mantarı' projesi pek çok il ve ilçe müdürlüklerine ilham kaynağı oldu.

Bilindiği üzere, Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü  çiftçilere örnek olması amacıyla trüf mantarı ekim alanları oluşturmuş, proje kapsamında toplam 10 dekar alanda yürütülen çalışmalar yapılan açılış töreniyle halka tanıtılmıştı.

Muğla Valisi Fatih Şahin, AK Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Prof. Dr. Yüksel Özden, CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar gibi isimlerin de katılım gösterdiği açılışın gazetelerde yer almasının ardından konunun, çiftçilere bol kazançlı alternatif ürün temin etmek amacında olan pek çok il ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin gündemine alındığı öğrenildi.

Konu hakkında bilgi aldığımız Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veli Kanburoğlu bu gibi geri dönüşlerin normal olduğuna vurgu yaparak; “Trüf mantarı özellikle Avrupa'da çok geniş bir pazar hacmine sahip. Avrupa'da trüf mantarı üretimine uygun arazilerin azalması bu ürünün değerini bir kat daha yukarı çekiyor. Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak tüm bunları göz önüne alarak projemizi hayata geçirdik. Projelendirme sürecinde Muğla İl Genel Meclisi'nin maddi desteğini aldığımız gibi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile de işbirliği yaptık. Sonuç olarak uzun soluklu bir projenin en önemli adımını atmış olduk. Söz konusu mantarın maddi değeri ilgi çekici. Bu projenin diğer Müdürlüklerin ilgisini çekmesinden daha doğal bir şey olamaz. Umarım bu proje yurt genelinde yaygınlaştırılır ve Türkiye trüfü Avrupa'da marka haline gelebilir”  dedi.

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV