“Yatağan, Türkiye’nin Çernobil’i olarak hızla çevre felaketine gidiyor”

Yatağan Yeşil Yaşam Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

“Yatağan, Türkiye’nin Çernobil’i olarak hızla çevre felaketine gidiyor”

Özellikle termik santral ve maden ocakları karşıtı eylemlerle gündeme gelen Yatağan Yeşil Yaşam Derneği’nin üyeleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Atatürk anıtı önünde bir araya geldi.

Üzerinde “Gökyüzü herkesindir, temiz hava hakkımdır’, ‘Çapalıbağ Lagina-Leyne tarihe gömülemez’, ‘Hekate’nin ahı, kurulu da yakar, müzeyi de’, ‘Zeytin işlikleri Lagina’ya aittir, taşınamaz’ gibi pankartlar açan dernek üyeleri, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dernek Başkanı Kazım Erol tarafından yapılan açıklamada, “Yaşadığımız dünya vahşi kapitalizmin doymak bilmeyen sömürünün sonucu gezegendeki tüm canlıların da soyunu yok edecek cehenneme dönüşmek üzeredir. Bu sebeple biz bu günü yaşam alanlarının meşru müdafaa günü diyoruz.

Yatağan, Türkiye’nin Çernobil’i olarak hızla çevre felaketine gidiyor. Yarı sömürge madenciliği yıkıp yok etmekte sınır tanımıyor. Kimden cesaret alıyorlar! Yatağan dağları delik deşik, ormanları yok ediliyor, zeytinci 10 yıldır mahsul alamıyor, havası zehir, hava ölçüm raporu vatandaştan gizleniyor. Kül Dağı radyasyon saçıyor, bu da yetmedi Bayır’dan Gökbel Dağı’na kadar tüm Yatağan Ovasının suyuna göz diktiler! Yeraltı kömür işletmeciliği başladığında Yatağan’da ne tarım ne içme suyu kalacak. Yatağan çöl olacak, gelecek nesiller bir yudum su arayacak! Bu hırs, bu sömürü niye? Bereket Enerjinin patronu daha çok kazansın diye! Madenci, mermerci patron daha çok kazansın diye. Yatağan Termik Santralı insanlığa karşı suç işliyor. Yatağan’daki Karia tarihi kömüre feda ediliyor.

Yatağan 36 yıldır bedel ödedi, ‘Turgut’u kömürcülere yıktırmam’ diyen Yatağan Belediye Başkanımız, gelin yol yakınken iklim değişikliği, küresel ısınmayı görün, tüm Yatağan’ı sağlıklı, kültür, tarih, turizm marka şehir yaratalım. Yatağan’ın tarım ürünleri dış pazarda alıcı bulamıyor, Yatağan’ın madenci kömürcü patronları Yatağan halkından daha mı değerli?

Gelecek kuşaklar için daha yaşanır bir Yatağan, daha yaşanır bir dünya kurmak dileğimiz ile saygılarımızı sunarız” ifadelerinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68