Yatağan ve Kavaklıdere mermerleri fuarda boy gösterdi

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı Marble Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açarak, dünyanın mermer temsilcilerini İzmir’de buluşturdu. Bu yıl 22’ncisi düzenlene fuarda stant açan Yatağan ve Kavaklıdereli firmalar, ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Yatağan ve Kavaklıdere mermerleri fuarda boy gösterdi
HABERİN GALERİSİ
22. Mermer Fuarı

22. Mermer Fuarı

 İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de 22. kez kapılarını açtı. İzmir protokolünün katıldığı açılış töreninin ardından Fuar İzmir’in birinci yıldönümü pasta kesilerek kutlandı.

Bu yıl 139 bin metrekare alanda organize edilen Marble’da 193’ü yabancı bin 103 katılımcı yer aldı. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ağırlıkları 10 ile 30 ton arasında değişen işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere 15 bin ton doğal taş ile birlikte fabrika makineleri, ocak-iş makineleri ve ekipmanları fuarda sergilendi.

Marble’da bu yıl Almanya, ABD, Avustralya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Brezilya, Çin, Danimarka, Dubai, Endonezya, Fas, Fransa, Hindistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kore, Katar, Makedonya, Mauritius, Mısır, Rusya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Vietnam ve Yunanistan olmak üzere 32 ülkeden katılımcı yer aldı.

Yurt içinden ise Muğla, Aydın, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, , Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yalova olmak üzere 47 ilden firma katıldı.

Yatağan ve Kavaklıdere mermerlerine yoğun ilgi

Fuarda, Yatağan ve Kavaklıdere’den, Çobanlar, Ermaş, Demircioğlu, Oruçoğlu, TEKMAR, Özçakım, Mesevle, Muğlalılar ve Kommersan firmaları da yer aldı.

Firmalar, fuarı Yatağan Demeç Gazetesi için değerlendirdi.

Demircioğlu Mermer İşletmecisi  Cavit Demircioğlu, “Firmaların fuara ilgisi gayet iyi. Fakat ziyaretçi ve müşteri anlamında kısır geçen bir fuar. Avrupa ülkelerinde hareketlilik yok, daha çok Ortadoğu ülkelerinde hareketlilik var. Kuzey Afrika ülkeleri ve zaman zaman Hindistan ve özellikle Arabistan’dan çok büyük bir ilgi var. Ayrıca Portekiz ve Brezilya’dan da büyük bir ilgi var.”

Özçakım Mermer İşletmecisi Ersin Çakım, “Geçen seneye göre bu sene katılım çok düşük. Standımızın ziyaretçi sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı. Çok durgun geçti. Özellikle son dönemlerde Türkiye’de yaşanan tatsız olaylar nedeniyle fuarın ziyaretçi sayısında önemli bir düşüş var. Standımızı açtığımız günden beri başta İsrail, Amerika ve Ortadoğu’dan gelenler vardı. Fuarın ardından, fuarın sektöre önemli katkılar sağlayacağından umutlu değilim.”

Mesevle Mermer İşletmecisi Metin Demir, “Fuara bu sene ilk defa katılıyoruz. Bu sene yabancı ihracatçı firmaların katılımının az olduğunu öğrendik. Ama yerlide epey bir katılım var. Daha iyi olmasını ümit etmekteyiz. Fuardan sonrası için mutlu değiliz ama umutluyuz. Bizim müşteri hedefimiz, Irak ve Suriye’ydi. Onlarla ilgili sıkıntılar olduğu için oradan pek bir müşteri gelmedi. Standımıza özellikle Cezayir ve yerli müşteriler ilgi gösteriyor.”

Muğlalılar Mermer Ocağı Yöneticisi Alaattin Sağlam, “Fuarda beklediğimiz canlılığı göremedik. Vatandaşta bir kararsızlık var. Onun için katılımı yeterli görmedim. Birkaç bağlantımız oluyor ama yeterli görmüyoruz. Terör olaylarının bunda etkili olduğunu düşünüyorum. Çin, Pakistan ve Türk cumhuriyetlerinden standımıza yoğun ilgi vardı.”

Oruçoğlu Mermer İşletmecisi İsmail Oruçoğlu, “Fuara olan ilgiden gayet memnunuz. İsrail, İran ve Mısır’dan müşterilerimiz geldi. Ocaktan blok mermer satıyoruz. Kesilmiş satmayıp blok satıyoruz sadece. Hatta ilk kez bu yıl Çinliler geldi ve beyaz mermer istedi. Çinli sürekli traverten ve bej alır, beyaz mermer yakınlarında Vietnam’da çıkıyor. Oradan tonu 400 dolardan alıyorlarmış. Biz Muğla mermerini daha hesaplı veriyoruz. Şaşırdılar ve çok güzel bağlantılar kurduk.”

TEKMAR Mermer Satış Sorumlusu İlker Yaslan, “Genel anlamda çok iyi bir fuar geçiriyoruz. Geçen seneye oranla bu sene ziyaretçi sayısı, yaşanan sorunlardan dolayı azalmış durumda, yabancı ziyaretçide de azalma yaşandı. Ama gelenler etkili mal alımı yapan ve sektörde kendisini her zaman gösteren firmalar. Bu firmalar da zaten bizim çalıştığımız firmalar. Fakat yeni pazarlar ve müşteriler için bu fuar pek iyi olmadı. Çünkü zamanlaması kötü oldu. Standımıza çoğunlukla Çin ve Hindistan’dan ilgi var. Bunun yanı sıra Ortadoğu’dan var.”

Ermaş Mermer İşletmecisi Muhammet Ercan, “Fuar, bu sene beklentilerimizden daha iyi geçti. Terör olaylarından dolayı biraz sönük geçer diyorduk ama iyi geçti. Yeni taşlarımızı da tanıtıyoruz. Onların tanıtımı için çok güzel oldu. Yurtiçinden ilgi daha fazla. Hindistan ve Ortadoğu’dan ciddi anlamda ilgilenenler oldu. Zaten sektör değişmiyor, müşterilerimiz yine aynı müşteriler. Ama iş olarak bu sene daha iyi olacak sanırım.”

Çobanlar Mermer İşletmecisi Saim Çoban, “Fuar, genel anlamda kötü. Firma bazında değerlendirmek gerekirse, bizim açımızdan iyi. Firmalar bazında, ürüne göre değişiyor. Yeni yatırım yapmış olduğumuz Kommersan’ın ürünlerini ön plana çıkardık. İtalyan muadili taşlar var. Standımıza özellikle Amerika’dan ciddi bir ilgi var. Taşlarımızı zaten bütün dünyaya satıyoruz. Ama fuara katılım çok az. İnsanların terör saldırılarından dolayı oluşan tedirginliği buraya yansıdı.”

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68