Yatağan Yalnız Bırakılmaya mı Çalışılıyor ?

Cuma günü Yatağan Termik Santrali girişinde enerji ve maden işçilerine seslenen Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, 'Enerji Günlüğü' adlı haber sitesinde Yatağan ile ilgili çıkan haberi işçilerle paylaştı. Adı geçen sitede yayınlanan habere göre; Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin tek gurup halinde özelleştirilmesi planlanırken, Yatağan Termik Santrali'nin tek başına özelleştirilmesi planlanıyor.

Yatağan Yalnız Bırakılmaya mı Çalışılıyor ?
 Enerji sektöründe yaşanan gelişmeleri takip eden 'Enerji Günlüğü' adlı haber sitesinde yayınlanan 'Satış sırası Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santrallerinde' başlıklı haber Yatağanlı işçiler arasında panik yarattı.

Cuma günü Yatağan Termik Santrali girişinde işçilerle bir araya gelen işçi sendikaları söz konusu haberi gündeme taşıyarak; “Enerji Günlüğü adlı haber sitesinde yayınlanan habere göre, Yatağan Termik Santrali ve bağlı kömür yataklarının Yeniköy ve Kemerköy'den ayrı olarak özelleştirmesi planlanıyor. Ayrıca aynı haberde söz konusu özelleştirmeler için ÖYK kararının beklendiği de belirtiliyor” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu haber sitesinde “Satış sırası Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santrallerinde” başlığıyla yayınlanan haber ise şu şekilde; “Yeniköy, Yatağan ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirme ihalelerinde ilan süreci için ÖYK kararı bekleniyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), elektrik üretim sektörü özelleştirmelerine Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan Termik Santralleri ile devam etmeyi hedefliyor.

Kemerköy ve Yeniköy Santrallerinin birlikte, Yatağan Termik Santrali'nin ise tek başına özelleştirilmesi hedefleniyor. Yıl içinde ilanların yapılması için çalışmalara başlandığı ve ihalelerin ÖİB tarafından ilan edilmesi için Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) onayının alınmasının beklendiği bildiriliyor.

ÖYK tarafından Santrallerin ve sahalarının özelleştirme kapsam ve programına alınması ardından ihaleler ilan edilecek.

Kemerköy Termik Santralinin Kurulu gücü 3 x 210 MW = 630 MW, Yeniköy Termik Santralinin kurulu gücü 2x210 MW=420 MW ve Yatağan Termik Santralinin kurulu gücü 3 x 210 MW = 630 MW”

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2013, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER