Yatağan’a görülmemiş yatırım atağı

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen Muğla Zirvesi sonrasında ilçeye yapılacak yatırımları açıkladı. Başkan Toksöz, hayata geçirilecek projelerle ilçenin çehresinin tamamen değişeceğini belirterek, “Yatağan değişiyor, Yatağan gelişiyor” dedi.

Yatağan’a görülmemiş yatırım atağı

21 Ağustos 2019 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Başkanlığında toplanan ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve bakan yardımcılarından oluşan heyet Ankara’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde AK Parti İl Başkanı Kadem Mete Başkanlığında ki heyetle bir araya geldi. Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün de hazır bulunduğu toplantıya AK Parti Muğla milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan ve Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz katıldı.

Toplantıya Yatağan için hazırlanan proje dosyaları ile katılan Başkan Toksöz, ilk etapta Yatağan’a yapılacak olan yatırımlar ve hibeler konusunda “Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a icracı bakanlarımıza, il başkanımıza ve değerli milletvekillerimize tüm Yatağanlı hemşerilerim adına teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Ulaştırma Bakanlığı yatırımları

31 Mart’ta göreve gelirken vatandaşlarımıza bir söz vermiştik diyen Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, “Yatağan Değişecek, Yatağan gelişecek demiştik. Beş yıl içerisinde yapmayı taahhüt ettiğimiz projelerimizi çok şükür ki göreve gelişimizin henüz beşinci ayında iken yapmaya başladık. Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından İnönü Bulvarı projesi çalışmalarına ivedilikle başlanıyor ve bulvar güzergahındaki ara yollarda asfalt çalışmasına başlanıyor. Köklük Mahallesi ve Turgut Mahallesi kavşak düzenlemeleri hayata geçiriliyor. Geçtiğimiz yıllarda yıkılan Yava Mahallesi’ndeki tarihi köprümüzün yapımı 2020 yatırım programına alındı ve Kamışdere ile Keloğlu dereleri ıslah çalışmaları için start veriliyor.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatırımları

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 750 bin lira hibe desteği ile 250 konteynır, 1 arazöz, 1 çöp kamyonu, 1 iş makinesi, 1 kamyon ve 1 hizmet aracı (otomobil) desteği aldıklarını belirten Başkan Toksöz, “Yine cumhurbaşkanımızın takdirleri ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığından önemli bir miktarda ödenek sağlanmıştır. Ayrılan bütçe ile ilçemizde park bahçe düzenlemeleri ile düğün alanları yapımını 2020 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Yine TOKİ başkanlığı ile yapılan istişarelerde 2020 yılı yatırım programına 1000 konutluk TOKİ projesinin alınacağı ve 2021 yılı içerisinde de projelendirilerek çalışmalarına başlanacağı müjdelenmiştir’ diyerek ilçeye yapılacak yatırımları anlatmaya şöyle devam etti.

“Gençlik ve Spor Bakanlığımız ilçemize yapılacak olan futbol sahası için gerekli çalışmaların başlatılacağı yönünde açıklamada bulunurken, yine Gençlik Merkezi projemizin de projelendirilmesinde son aşamaya gelindiği ve kısa sürede çalışmalara başlanacağı belirtilmiştir. Adalet sarayı projemiz Adalet Bakanlığınca onaylanarak, yatırım programına alınmış olup, mermer sektörümüzün kanayan yarası haline gelen katı atık döküm sahası için Enerji Bakanımızla yapılan görüşmeden olumlu sonuç alınarak, bu konuda da katı atık döküm sahası yeri en kısa sürede belirlenecektir” dedi.

Stratonikeia 1 milyon lira ödenek

Strtonikeia Antik Kentini ziyareti sırasında gerekli çalışmaların yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası Külliyede gerçekleşen Muğla Zirvesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırımlarında ele alınan antik kent için, Karşılama Merkezi ve tuvaletlerin yapımının yanı sıra antik kentin ayağa kaldırılması ve restorasyonlar için 1 milyon lira ödenek ayrılması ve ayrıca kamulaştırma çalışmalarına hız verilmesi yönünde çalışama başlatıldığı da başkan Toksöz’ün açıklamaları arasında yer aldı.

Gölet ve barajlar, hayvan barınağı

Yaylaköy, Girme Barajı ve Kadıköy Gölet ve baraj projeleri için ilave ödenek çıkartılması ile ilçeye hayvan barınağı kurulması yönünde görüş birliğine varılan zirve toplantısında barınak konusunda yüzde 40 hibe desteği verileceği bildirildi.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz yaptığı açıklamada, “Yatağan artık eski Yatağan olmayacak. Kısa sürede gözle görülür değişimler yaşanacak. Hemşerilerimiz her şeyin en iyisine layıktır. Söz verdiğimiz projelerimizi ilk 5 yıllık süreç içerisinde tamamlamak için canla başla çalışıyoruz. Muğla zirvesinden çıkan projelerimizin kısa sürede hayata geçirilmesi için takipçisi olacağız. Bizleri destekleyerek projelerimizin bir an evvel gerçekleşmesi konusunda destek veren başta, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, icracı bakanlarımıza, il başkanımıza ve değerli milletvekillerimize tüm yatağanlı hemşerilerim adına teşekkürlerimi iletiyor, saygılarımı sunuyorum’ diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent yavaş oglu
Bülent yavaş oglu - 8 ay Önce

Durmak yok yola devam başarılar diliyorum calişmalarındasana başkan

SIRADAKİ HABER

banner56