Yatağan’a Sağlıklı Ramazan Önerileri

9 Temmuz Salı günü başlayacak olan Mübarek Ramazan ayının yaz mevsiminin en sıcak günlerine rastlayacak olması Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarılar Yatağan İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından da hatırlatılırken, yapılan uyarılarda, oruç sırasında sağlığın korunmasına yönelik önerilerde bulunuldu.

Yatağan’a Sağlıklı Ramazan Önerileri
 Ramazan ayının yaz mevsiminin en sıcak günlerine rastlayacak olması Sağlık Bakanlığı ve bağlı müdürlükleri harekete geçirdi. 
9 Temmuz Salı günü başlayacak olan Ramazan ayı öncesi sahur ve iftar sofraları için önerilerde bulunulurken, Yatağanlı çiftçilerin yanı sıra açık havada çalışmak zorunda olan vatandaşların çok dikkatli olması gerektiği belirtildi. 
Yapılan uyarılarda, özellikle iftarlarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlılarının tercih edilmesi gerektiğine vurgu yapılırken, oruç tutan insanların günlük beslenme şekli ve öğün sayısını değiştirdiği de kaydedilerek, Ramazan ayı boyunca hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketiminin artışa geçtiği aktarıldı ve; “Bu yıl Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeni ile oruç tutanların sağlıklarına daha fazla önem vermeleri, iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır.
Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Bu nedenle sahur öğünü kesinlikle atlanmamalı ve vücuttaki su oranın yeterli düzeyde tutulmasının hayati önem taşıdığı bilinmelidir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalı. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 16-17 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir” ifadelerine dikkat çekildi. 
Ayrıca su tüketiminin önemine de vurgu yapılan uyarılarda; “Sahur ve iftara yaymak üzere günlük en az 2- 2,5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli ve öğünler; sahur ve iftarda iki ana öğün ile iftardan sonra 1-1,5 saat arayla olacak şekilde iki ara öğün şeklinde düzenlenmeli.
İftar yemeğinden hemen sonra  dinlenmek yerine biraz hareket edilmeli hatta  kısa mesafeli de olsa yürünmeli” denildi. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2013, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER