banner80

Yatağan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Yatağan ilçesinde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Yatağan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Yatağan ilçesindeki Kuvâ-yi Milliye Parkı’nda tören düzenlendi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Yatağan Garnizon Komutan Vekili Tabip Hava Binbaşı Serkan Sorkaç, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Av. Bilal Yavuz Özsan, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, gaziler, şehit aileleri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Çelenklerin anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende konuşan Hava Yüzbaşı Yasin Bozkurt, “Bugün, yakın tarihimizin şeref sayfalarına altın harflerle yazılmış, sonuçları ile milletimizin kaderini ve tarihin akışını değiştiren Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıldönümüdür. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olup, ülkelerin güç dengelerini değiştiren, Türk milletinin kaderini ve zaman akışını değiştiren Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesini tutuşturan, yüce Türk milletinin kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı tarihi bir zaferdir” dedi.

Vatan ve millet uğruna canlarını veren kahraman şehitlerin, bağımsız Türkiye’nin semalarında ebediyen dalgalanacak Ay-Yıldızlı bayrağın altında rahat uyumalarını isteyen Bozkurt, “Biliniz ki, tertemiz kanlarınızla suladığınız kutsal vatanımız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karada, denizde ve havada en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Bu uğurda bizler de sizler gibi vatanın asker yeminine sadık, yılmaz ve yenilmez bekçileri olarak gerektiğinde canımızı seve seve feda etmeye hazırız” diye konuştu.

Konuşmanın ardından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle ilçe genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.

Tören, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Şehitler unutulmadı

Protokol üyeleri, törenin ardından ilçedeki şehit ailelerini ve gazileri ziyaret ederek, şehitlerin mezarları başında dua etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68