Yatağan’da 19 Eylül Gaziler Günü anma töreni

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Muğla’nın Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.

Yatağan’da 19 Eylül Gaziler Günü anma töreni
 Kuva-yi Milliye Parkı’nda düzenlenen tören, çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Yatağan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Mevlüt Kara, günün aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM)  Türkiye Cumhuriyetinin eşsiz önderi Mustafa Kemal Atatürk'e "gazi" ünvanı verdiği günün de yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Gazilerin yazdığı cesaret destanlarının Türk ulusunun hafızasına kazındığını ifade eden Kara, şöyle konuştu:

“Üzerinde yedi iklim hüküm süren, medeniyetlerin beşiği sayılan ve dünyanın gözünü kamaştıran güzelliklerin ocağı kabul edilen bu vatanı bizlere kazandıran aziz şehitlerimizin çok değerli yakınlarına, şehit ailelerine ve gazilerimize saygıda kusur etmemeliyiz. Onlardan, darda ve zorda kalanlara her zaman dost elimizi uzatmalı, o güzide insanları yüreğimizde ağırlamasını bilmeliyiz.”

Törene, Yatağan Kaymakamı Hasan Tanrıseven, İlçe Garnizon Komutan Vekili Üsteğmen Salih Yıldırım, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yeşil, daire amirleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törenin ardından, Yatağan Belediye binası önünde törene katılanlara ikramlarda bulunulurken, ilçe protokolü gazilerle sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2014, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68