Yatağan’da 19 Eylül Gaziler Günü

Yatağan ilçesinde, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Yatağan’da 19 Eylül Gaziler Günü

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” unvanı verilmesinin 99’uncu yıl dönümü nedeniyle Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.

Kuva-yi Milliye Parkı’nda düzenlenen törene, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, Baro Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan, İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Resul Murat Kılıçarslan, Garnizon Komutan Vekili Hava Üsteğmen Fatih Aydın, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gazilere katıldı.

Kaymakamlık, belediye ve garnizon komutanlığı çelenklerinin anıta sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Cumhuriyet Ortaokulu Öğretmeni Şerife Özcan yaptı.

Özcan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin var oluşu, bağımsızlığı, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğruna, hayatlarını feda etmeyi göze alan, gazilik onuruna erişen kahramanların Gaziler Günü’nü, bir kez daha kutlamanın derin heyecanı içindeyiz.

Şair ‘Bayrakları, bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ demiştir. Vatanımızı bizlere kazandıranlar, bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır.

Türk ulusunun şanlı tarihi, bizlere gurur veren, her zaman övündüğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Bu kahramanlık destanları unutulmamalı, zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına; layık oldukları değer her zaman, her yerde verilmelidir. Şehit ve gaziye en büyük övgü, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dile getirilmiştir. Atatürk, şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi şu sözleri ile ortaya koymaktadır: ‘Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek millî bir görevdir.’

19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ile gazilik unvanını vermiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar uzanan bu kutsal çizgide, şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek amacıyla 5 Eylül 2000 tarihinde, 19 Eylül gününün ‘Gaziler Günü’ olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Ülkemiz bugün dünden daha fazla, iç ve dış düşmanlarımızın yoğunlaşan tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki, Türk halkı ve onun aziz ordusu, her tür zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir.

Vatanın sorumluluğunun emanet edileceği gençlerimizin kendilerine yaraşır bir şekilde durmadan çalışarak, ilim ve irfanla bu yüce devleti layık olduğu seviyeye getireceklerine ve onu canları pahasına koruyacağınıza inancımız tamdır.

Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Gaziler Günü’nüz kutlu olsun” diye konuştu.

Buradaki törenin ardından Atatürk Kültür Evi’ne geçilerek protokol üyeleri gazilerle bir araya geldi. Burada gazilerin talepleri ve sorunlarını dinleyen protokol üyeleri, gazilerle yakından ilgilendi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68