Yatağan’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Yatağan ilçesinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle kutlamalar yapıldı.

Yatağan’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Yatağan ilçesindeki 24 Kasım Öğretmenler Günü törenleri, Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin anıta sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Çelenk töreniyle sona eren törenle, etkinlik Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Sosyal Tesislerinde devam etti.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Hava Teğmen Fatih Aydın, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Salon programı da saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Burada 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu Müdürü Eray Özbek müzikli sunum yaptı. Müzik öğretmenleri de okuduğu şarkılarla alkış topladı.  Genç öğretmenler adına anaokulu öğretmeni Merve Çakmakkaya günün anlamı ile ilgili konuşma yaparken, emekli öğretmenler adına Emel Ünal konuştu. Emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi protokol tarafından verildi. Öğretmen marşı okundu.  Zeybek oyunu gösterimi yapıldı.

Günün önemini belirten konuşmayı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar yaptı.

Alemdar, konuşmasında, “Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmada toplumu şekillendirme adına öğretmenlere nasıl önemli bir görev düştüğünü şu sözlerle açıklanmıştır: “Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.” Böylesine hayati bir görevi olan öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli görevler düşmektedir. İşte 24 Kasım böylesine önemli ve kutsal bir iş yapan değerli öğretmenlerimizin bir kez daha hatırlandığı ve bu paha biçilmez emeğe sevgi ve saygının gösterildiği, kutlamaların yapıldığı bir gündür. Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, sorumluluğu en ağır olan mesleklerden biridir öğretmenlik. Öğretmenlik; bir meslekten çok bir yaşam biçimidir aslında. Hayatı şekillendirmektir, geleceğe giden yolu aydınlık ferah yapmanın yoludur, yöntemidir. Toplumları güvenle geleceğe taşıyacak olanlar, ailesini, vatanını seven, değerlerini bilen ve sahip çıkan, özünü yitirmeden günümüz koşullarına adapte, çevresiyle, kendisiyle uyum içinde saygı, sevgi dolu bireylerdir. Onları da sevgi, barış tohumları ekerek şekillendiren, elleri öpülesi öğretmenlerimizdir Severek sevmeyi, inanarak dürüstlüğü, güvenerek kendini gerçekleştirmeyi, dinleyerek saygı duymayı öğrettiğimiz o minik yürekler attığımız tohumları yeşerterek büyüyecekler. İçinde yaşadığımız toplumu bizden aldıkları değerlerle şekillendireceklerdir. Değerli Öğretmenlerim, zaman hızla değişiyor, buna bağlı olarak, teknolojinin zamandan da hızlı değişimi, ihtiyaçların, toplumların farklılaşmasını gelişmesini de beraberinde getiriyor. Çocuklarımız, gençlerimiz, yavrularımız bizden farklı ihtiyaçları, istekleri olan bir yeni nesil olarak karşımıza çıkıyor. Okuduğum bir makalede,” Cumhuriyetin ilk yıllarında yetişen gençler uyumluydu, Bir sonrakiler kuralcı oldu. Onlardan sonra gelenler rekabetçi, şimdikiler yaratıcı, bir sonrakiler kimbilir ne olacak?” diye yazıyordu. Biz öğretmenlere de daha fazla sorumluluk yükleyen bu durum yeniliklere açık, çok okuyan, günceli takip eden, kendini yenileyen öğretmenler olmamızı gerektirmektedir. Ancak bu şekilde onları daha iyi anlayabilir, destek olabilir, aramızdaki kuşak farkından doğan açığı en az seviyeye çekebiliriz. Unutmayalım ki; ‘Eğitim görmemiş insan ruhu, işlenmemiş demire benzer. Bir ustanın eli değmedikçe, kendinde saklı olan renk ve güzellikler ortaya çıkmaz.’ Ustalığı ile minik yüreklerin, geleceği şekillendiren bireylerin mimarı olan değerli arkadaşlarım.  Bu meslekte yıllarını geçiren, göreve yeni başlayan, fark yaratmış ve yaratacak olan, yüreğe dokunmuş ve dokunacak olan tüm yol arkadaşlarımın gününü bir kez daha kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım” ifadelerine yer verdi.

Törenler oratoryo sunumundan sonra sergi açılışıyla sona erdi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68