Yatağan’da asansörler kontrolden geçiriliyor

Yatağan’daki tüm asansörler, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği gereği muayeneden geçirilerek belgeli hale getirilecek.

Yatağan’da asansörler kontrolden geçiriliyor
 Yürürlüğe giren Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği gereği, asansörlerin güvenli ve işletme yönünden uygun şekilde çalıştığının tespitinin, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından asansör konusunda akredite olmuş A tipi bir muayene kuruluşuna yaptırılması zorunlu hale gelmişti.

Bu kapsamda Yatağan Belediyesi, A tipi muayene yetkisi olan bir şirket ile asansör bakım protokolü imzaladı. Protokole göre asansörlü binalar yılda bir kez muayene edilerek asansör kazalarının da önemli ölçüde önüne geçilmesi planlanıyor.

Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, tıpkı araçlarda olduğu gibi asansörlerde de muayene zorunluluğu getirildiğini belirterek, “Yatağan’da kayıtlı kayıtsız bütün asansörlerin muayene ve kontrolü yapılacak. Yönetmeliklere uygun olan asansörlere belge verilecek. Uygun olmayan asansörler uygun hale getirilene kadar kullanıma kapatılacak. Bütün bu çalışmalar, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği içindir. İmzalanan protokol gereği firma, asansörleri kuran firmaları denetlemek suretiyle prosedürü işletecek. Belediyemiz sürekli olarak bu denetim ve kontrollerin içinde yer alacak” dedi.

Başkan Işık, ayrıca uygulamaya örnek olması maksadıyla, ilk kontrollerin belediye hizmet binasından başlatıldığını sözlerine ekledi.

Yetkililer, son olarak, asansör muayene ve kontrolleri için yapılacak hizmetin ücretinin ise 5 durağa kadar 140 lira olduğunu ve ilk kontrolde çıkabilecek eksiklikler nedeniyle eksikliklerin tamamlanması için verilen ek sürenin ardından yapılan ikinci kontrolün ücretsiz olduğunu belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 00:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68