Yatağan’da “Botanik Dünyasına Yolculuk 2” projesinin sergisi açıldı

Madenler Ortaokulu’nda, TÜBİTAK 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında desteklenen “Botanik Dünyasına Yolculuk 2” projesi için hazırlanan ürünler ve posterler sergilendi.

Yatağan’da “Botanik Dünyasına Yolculuk 2” projesinin sergisi açıldı
 Madenler Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri için hazırlanan ve proje yürütücülüğünü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Çil’in yaptığı “Botanik Dünyasına Yolculuk 2” projesinin sona ermesi nedeniyle, proje boyunca hazırlanan ürünler ve posterler düzenlenen sergiyle sergilendi.

Madenler Ortaokulu Projeden Sorumlu Fen Bilgisi Öğretmeni Yusuf Karademir, “Botanik Dünyasına Yolculuk 2” adlı projede ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin, botanik, ekoloji, kimya ve sanat temelli etkinliklerle bitkilerin sırlarını keşfetmelerinin hedeflendiğini söyledi. Projeye, öğrencilerinden Perihan Yıldız, Mehmet Ali Çakır, Ahmet Suat Sarı, Hatice Kocasarı, Salih Madan ve Asya Ferah’ın katıldığını söyleyen Karademir, projenin amacının ise, katılımcıların bitki farkındalığını arttırmak, bitkilere karşı ve fenne karşı olumlu tutumlar geliştirmelerine katkı sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

16-24 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen projenin süreci hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Emine Çil, projenin odak noktası olan bitkilerin sadece çevreyi güzelleştiren canlılar olmadığını, bitkilerin aynı zamanda sağlık, turizm ve sanat olduğunu kaydetti.

Öğrencilere bilimsel düşünmeyi ve onlara üniversite havasını hissettirmek için böyle bir bilimsel proje düzenlediklerini söyleyen Çil, “Görüyoruz ki projemiz amacına ulaşmış ve öğrencilerimize ve bize çok şey katmış. Öğretmen ve öğrencilerimizden tek bir isteğim var, bundan sonra bu tür proje çalışmalarına devam edelim” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal,  proje sayesinde, öğrencilerin dört duvar arasından çıkartılarak yerinde eğitim almasının sağlandığını söyledi. Projeyle birlikte öğrencilerde merak duygusunun oluştuğunu belirten Baykal, “Yaparak ve yaşayarak öğrenme kalıcı bir öğrenme yöntemidir. Önemli olan okullarda bilgiyi vermek değil, o bilgiyi özümseyerek kavrayabilmektir. Bu nedenle projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri kutluyorum” ifadelerinde bulundu.

Projeye destekte bulunan herkese teşekkür eden Okul Müdürü Süleyman Yukacı, okulun kuruluş aşamasından bahsetti. Binanın 2 Ocak 2014 tarihinde geçici kabulle Madenler Ortaokulu’na teslim edildiğini belirten Yukacı, “Okulumuzun fiziki olarak donanımında bu hale gelmesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Yatağan Belediye Başkanlığı’na, Madenler Muhtarlığı’na isim ve unvanlarını sayamadığım yardım eden kişi, kuruluş ve hayırseverlere, öğretmen arkadaşlarıma ve Okul Aile Birliği’ne teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Son olarak konuşan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, bu tür projelerin eğitime önemli bir katkı yaptığını savunarak emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, Madenler Mahallesi Muhtarı Dursun Ürnez ve veliler, Yrd. Doç. Dr. Emine Çil, Fen Bilgisi Öğretmeni Yusuf Karademir ve projede yer alan öğrencilerle birlikte sergiyi gezdi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68