“Yatağan’da bu düzen değişecek”

Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı olan Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili, adaylık süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yatağanı birkaç yıl içersinde Muğla’da parmakla gösterilecek bir ilçe haline getireceğini belirten Cicili, “Yatağanda bu düzen değişecek, üye yapımız ve delege yapısı değişecek” diyerek, “Başkan Işık aday olmazsa bir abi olarak yanımızda yer alır diye düşünüyorum” dedi.

“Yatağan’da bu düzen değişecek”
 Cicili gazetemize yaptığı açıklamalarda sorularımızı yanıtladı ve görüşlerini açık yüreklilikle paylaştı. Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı olan Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili  ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz; “Şu anda önümüzdeki yerel seçimlerde de Belediyeleri yönetecek kadrolarını seçerken birçok ayrıntıyı göz önünde bulundurmakta ve belirleyeceği adaylarda birçok niteliğin bir arada olmasını özen göstermektedir. Bu nedenle, adayların ne şekilde belirleneceği hususunda, (halkın benimseyebileceği ve halka en iyi hizmeti yapabilecek) adayları belirleyebilecek yöntemi partimizin il örgütleri ve parti meclisimiz en doğru şekilde tespit edecektir. Bunları neye göre yapacak, partideki üye kayıtlarını göz önüne alacak, adayların durumunu, oradaki seçmenlerin durumunu göz önünde bulunduracak ve buna göre adayını nasıl tespit edeceğini karar verecek. Ben buna saygılıyım. Bazı rivayetlere göre, CHP’ye kayıtlı, fakat başka partilerin yönetiminde görevli olan üyeler olduğu söyleniyor, eğer doğruysa, demek ki, partimiz bu konularda yukarıda söylediklerimi göz önünde bulundurması gerekir. Eğer böyle yapmazsa, gerçekçi bir seçim yapmamış olur. Dolayısıyla parti seçimi kaybeder. Halkla kucaklaşamaz. Bence, bütün bu ayrıntılar göz önünde bulundurulmalı ve aday atamaları genel merkezce bu bilgiler doğrultusunda yapılmalıdır. Çünkü seçim kaybetme lüksümüz bulunmamaktadır. Diğer tüm aday adayı arkadaşlarda buna saygı duymalıdır.

 

Niçin Yatağandan adaysınız?

 

“Türkiye yerel yönetimde yeni bir süreci yaşamaya başlayacak, 6360 sayılı Kanunla ilimiz Büyükşehir kapsamına alınmış olup, bununla birlikte ilçemizin hizmet ağı genişlemiş bulunmaktadır. İlçemizin hizmet ağının genişlemesiyle beraber, Yatağan Belediyesi merkezde 18.536 nüfusa belde ve köylerde de 26.811 nüfus olmak üzere toplamda, 2012 nüfus sayım sonuçlarına göre 45.347 nüfusa hizmet verecektir. Dolayısıyla Yatağan Belediyesine yeni bir vizyon (gösterim) gerekmektedir. Partimizin şu andaki Belediye Başkanı olan Sayın Hasan Haşmet IŞIK, 3 dönem ilçemizde Belediye Başkanlığı yaptı. Başarılı olup olmadığını Yatağan halkı takdir edecek. Çünkü başarısız olsaydı 3 dönem seçmezlerdi. Kendi birikimleriyle o dönemdeki imkan ve olanaklarla olması gerekeni yapmıştır.  Ama şimdi iş değişti. Ben hizmet edilecek nüfusun 26.811’ lik kısmından 45.347’lik nüfusa hizmet için, Yeşilbağcılar’da yaptığımın 50 kat daha fazlasını yapmak istiyorum. Yatağan’a şaha kaldırmak istiyorum. Sanayi ve turizm kenti olarak tüm ülkeye örnek olmak için proje ve programlarımızı uygulamak istiyorum. Yatağan’daki çıtayı yükseltmemiz gerekiyor, kaliteyi arttırmamız gerekiyor, akıllı yatırımlarla hantal düzenlemelerden kurtarmamız gerekiyor. Köy ve beldelerimize hak ettikleri hizmetin sunulması gerekiyor. Bunun için de sürekli çalışılması gerekiyor. Biz bunu Yeşilbağcılar’da yaptık. 4 memur 2 sözleşmeli teknik personel ve 7 sürekli ve 5 geçici işçiyle, Yeşilbağcılarda yaşayan 600 haneden, kendi imkânlarıyla çevre yerleşim birimlerine göç edenlerin dışında kalan yaklaşık 400 haneyi yeni yerleşim yerine taşıdık. Olmaz denileni başardık. Türkiye’de birçok şeyi ilk olarak yaptık. Burada bunları yapmak için, görev yapacak başkanda, anlayış ve geniş görüşlülük gerekli, buda bizde var. Takdir köy ve beldeleriyle beraber Yatağan halkının, görev verirlerse Yatağanı yaşanılacak Yatağan yaparım, vermezlerse de yaşamıma ailemle birlikte devam eder giderim. Takdir halkımızın. Ben bunun için aday olmak istedim. Ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim memleketimi, personel ve meclis üyesi arkadaşlarımla beraber, müsaade edin parmakla gösterilir bir kent yapayım.”

 

Başkan Işık’ın karşısına niçin aday çıkıyorsunuz?

 

Partimizin çok değerli başkanına eleştirilerimiz olacaksa, parti içerisinde yaparız. Basın yoluyla dolaylı olarak kendi partilisine dil uzatmak bizim siyasi anlayışımıza ters düşüyor. Ben bu konuda eleştirmek istediğimde kendi yüzüne ve parti ilçe teşkilatımıza düşüncelerimi aktarıyorum. Zaten zaman her şeyin ilacıdır. Zaman içerisinde her şey yoluna girecektir. Biz, Başkan arkadaşımızın karşısına aday çıkmıyoruz. Yeni dönemdeki seçimlerde partimizi seçim kazandırmak ve halka daha iyi hizmet etmek için aday oluyoruz. Çünkü Başkanın görevi 2014 Mart ayında sona eriyor. Kendisi yeni dönem için tekrar aday olacaksa olur, olmayacaksa da olmaz. Bunu kendisi bilecek. Ben onun karşısında veya yanında, falan filan gibi düşünmüyorum. Ben partimde, Yatağan’a temsil etmek üzere, belediye başkanlığı adaylığına adayım.  Hiç kimsenin karşısında değilim. Partimiz ve partililerimiz, partimizin adayını, sağduyulu, yönetime hâkim kişilerden en doğru seçimi yapacağını inanıyorum. Başkan Işık aday olmazsa bir abi olarak yanımızda yer alır diye düşünüyorum.

 

Aday olamazsanız ne yapacaksınız?

 

Aday yapılmazsak aday olan arkadaşımızla birlikte var gücümüzle birikimlerimiz düşüncelerimizle ve ilçemizde seçim kazanmak ve halkımıza en iyi hizmeti sunmak üzere çalışacağız. Herhangi bir yerde görev almamız söz konusu değildir.

 

Bir başka aday lehine çekilir misiniz?

 

Hayır. Ben diğer arkadaşlarımın adaylığına saygı duyuyorum. Ve kimsenin lehine adaylıktan çekilmem söz konusu olmayacaktır. Yatağana en iyi hizmeti sunacak başkan adayının ben olduğumu düşünüyorum.

 

Parti yönetimini tarafsız buluyor musunuz?

 

Parti yönetimini tarafsız buluyorum veya bulmuyorum. Yönetimlerin taraflı tarafsız olması partinin yönetilmesine bağlıdır. Genel yönetim tüzük ve diğer kuralları sağlıklı işletiyorsa, o zaman taraflılık olmaz. Gençler ve birçok kişi siyasete girmek istemiyor. Siyaset düşünmek ve konuşmak istemiyor. Dolayısıyla mevcut siyasetçiler seçim dönemlerinde kendi bildiği tanıdığı kişileri üye ve delege yapmaya çalışıyor. Ondan sonra da bu kişiler, kendilerine partiye kazandıran isimlere minnettarlık duymaya başlıyor, ondan sonrada, tabii olarak zaman zaman yönetimlerin taraflılığından bahsediliyor. Bence önümüzdeki zaman içerisinde bunların düzeleceğini inanıyorum. Partiye gönüllü ve hiç kimsenin baskı ve iradesiyle üye olmayan doğal düşünce ve duygularıyla üye olanlar, ülkeyi ve yerel yönetimleri yönetecek kişileri en iyi ve sağlıklı bir şekilde demokratik yöntemlerle seçeceklerdir. Biz her şeyden önce, öz eleştiri yaparak sağduyulu ve hoşgörülü davranarak partimizin salim adaylarının seçimleri kazanması için mücadele etmesini öğrenmeliyiz. Ben- ben demekten vazgeçmeliyiz. Bunun için de önümüzdeki sürecin iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Eksikliğini gördüğünüz ne gibi hizmetler var?

 

İlk önce arıtma tesisinin bir an önce hizmete geçmesi sağlanmalı. Kent merkezinde otopark, otogar ve Pazar yeri sorunu acilen çözülmeli. Sonra, kent içerisinden geçen ana arterin güzergâhının değiştirilmesi veya mevcut haliyle kazalara mahal vermeyecek, çağdaş bir kente yakışır şekilde modernize edilmesi lazım. Yüksek okul inşaatının en kısa zamanda bitirilerek açılmasını sağlamalı ve ilçemize hareketlilik getirmeli, Yatağan’a gençlerle cıvıl cıvıl hale getirmeliyiz. Yeşil alanların miktarı arttırılmalı, Yatağan yaşanılır hale getirilmeli. Gençlere bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sosyokültürel alan oluşturulmalı. Zaman-zaman görüyoruz, yaşlı ve düşkünlerin barınabileceği bir tesis yok Yatağan’da. Hizmet ağımız genişliyor. Köylerdeki çok yaşlı olan ve kimi kimsesi bulunmayanları nereye götürüyoruz? Bunlar şu anda en önemli eksiklerimiz.

 

CHP’de aday belirleme yöntemi nasıl olmalıdır?

 

Yatağanda bu düzen değişecek, üye yapımız ve delege yapısı değişecek. Hangi yöntem olursa olsun, halka hizmet edebilecek kapasiteye sahip ve halkın benimseyeceği aday nasıl belirlenecekse o yöntem uygulansın. Burada kişisel hesaplara asla pirim tanımıyorum. Partimize ve seçmenlerimize haksızlık olur. Geçen gün gazetenizde Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin çok güzel bir değerlendirmesi vardı. Aday belirlemede Pasok yöntemi diye. Ben beğendim. İncelenip değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu anda zaten parti genel merkezimiz, tüm il başkanlıkları ve partinin görevlileriyle beraber, adayların nasıl daha sağlıklı belirlenebileceği konusunda önemli bir çalışma yürüttüğünü biliyoruz. Partimizin, adaylar arasından en doğru adayı seçeceği konusunda inancımız tamdır. Partimizde önemli gelişmeler var.

 

Aday adayları arasındaki çekişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Hiç hoş değil. Kesinlikle bunları tasvip etmiyorum. Her şey konuşulur ama örgütün içinde kalır, anlayışı hakim olmalıdır. Aday arkadaşlar bir birlerine suçlamak veya çekiştirmek yerine, Parti politikaları doğrultusunda, Büyükşehir yasasına uygun, projelerini ve programlarını tartışmalıdırlar. Ben şunları-şunları yapacağım, diğeri de ben şunları-şunları yapacağım demesi ve bunların kaynak ve finansmanlarının ne şekilde olacağını tartışmalılar. Hukuki ve yasal durumlarını inceleyip seçmenlerine bilgilendirmeliler.

 

Aday olmazsanız aday olan adayın meclisinde yer alır mısınız?

 

Ben herhangi bir aday arkadaşın meclisinde yer almak için aday olmuyorum. Ha!! Partim seni şurada görmek istiyoruz veya böyle yapmamız gerekiyor diyorsa olabilir. Bunun dışında böyle bir düşüncem bulunmamaktadır.

 

Sizinle meclis adayı olacaklar kimlerdir?

 

Meclis adaylarını, adaylığımızın gerçekleşmesinin ardından, kentimize en iyi hizmeti verecek, saygın, kararlı ve hoşgörülü kişilerden seçip sizinle ve kamuoyuyla paylaşacağız.

 

Özelleştirmeyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

 

Ben özelleştirmenin kesinlikle karşısındayım. Ancak böyle yönetimle de kurumların iyi işlemediğini düşünüyorum. Ben bu kurumların özerkleştirilmesi (bir üst organa bağlı olmadan çalışan) gerektiğini düşünüyorum. Hem ülkemizin milli servetleri korunmuş olacak hem de kurumlar daha sağlıklı işler hale gelecektir. Yoksa bu kurumlar yok parasına satılacak. Köprüler satılacaktı, satılmadı, ne olacak? Hisse senedi olarak satılacak. Bu kurumlarda satılmasın. Bunlar da satılacaksa hisse senedi olarak satılsın. Merkez bankası gibi bu kurumların da özerkleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. T.C. Ziraat Bankası T.Halk Bankası yıllarca zarar etti. Ancak, siyasetin bu kurumların üzerindeki eli çekilince, bu gün en çok kâr eden kurumlar haline geldiler. Şu anda bu kurumlarımız da kar ediyor, niye satıyoruz. Ben, bu kuruluşların yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarının da yönetime iştirak ettirilerek özerk bir yönetim oluşturulmasının daha uygun olacağını düşünüyorum. Satılarak milli değerlerimizin yitip gitmesini asla müsaade edemeyiz. Ancak yönetimleri özerkleştirilmediği için siyasetçilerin el ulağı olmuş. En küçük bir konuda kararları siyasiler veriyor. Ondan sonra kurumlar hantal çalışıyor, özelleştirelim kurtulalım diyerek, yok pahasına satılıyor. Ben buna karşıyım.

 

Halkımıza söylemek istediğiniz başka bir husus var mı?

 

Halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Kamuoyunda seçimler dolayısıyla her gün değişik bir konuyla karşılarına çıkıyoruz, belki kafalarını karıştırıyoruz, ama bağışlasınlar bizi. Demokrasinin gereği kamuoyuna doğru bilgileri vermemiz ve yönetimlerle ilgili sunumlarımızı onlara sağlıklı olarak, sayenizde aktarmamız gerekiyor. Onun içindir ki halkımıza en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sizleri de yapmış olduğunuz bu çalışmalardan ve bizlere bu fırsatı vermiş olduğunuzdan dolayı da çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum.           

 

                        

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
nedipdurun
nedipdurun - 7 yıl Önce

etraf başkanın gerek kendi beldesinde yaptığı çalışmalar gerekse yerel basında verdiği demeçler ve yatağanimiz için en uygun aday adayı olduğunu düşünüyorum yolun açık olsun başkan

SIRADAKİ HABER

banner56