Yatağan’da büyük zaferin 97. yıldönümü kutlandı

Yatağan ilçesinde, 30 Ağustos Zafer Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.

Yatağan’da büyük zaferin 97. yıldönümü kutlandı

30 Ağustos 1922 tarihinde Mustafa Kemal Paşa başkumandanlığındaki Türk ordusunun Dumlupınar’dan zaferle ayrılmasının ardından her yıl 30 Ağustos tarihinde kutlanan Zafer Bayramı nedeniyle Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.

Atatürk Anıtında düzenlenen törende, Yatağan Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerin anıta sunulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdü.

Buradaki törende konuşan Yatağan Garnizon Komutan Vekili Hava Yüzbaşı Volkan Siguran, büyük taarruzla 26 Ağustos’ta Kocatepe’de başlayan ve 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Yunan işgal kuvvetlerine indirilen kesin darbeyle taçlanan büyük zaferin yıldönümünü kutladıklarını söyledi.

30 Ağustos’un, mazisi şan, şeref ve zaferlerle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, cesaret ve kahramanlığının destanlaştığı, vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı uğrundaki azim ve kararlığının, en önemli göstergelerinden biri olduğunu belirten Siguran, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, çağdaş bir devlet olarak inşası sürecinde, ordumuzun cesaret ve kahramanlığının destanlaşarak hafızalara kazındığı ve şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olarak kayda geçen bu büyük zafer, yüce milletimiz için birlik ve beraberlik duygusu ve bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur. Bu zafer, yalnız Mehmetçiğin değil, cephe gerisinde mermi taşıyan, kendi çocuğundan önce Türk askerini düşünen Türk kadının ve Türk milletinin destanıdır” diye konuştu.

Siguran, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak yüce Türk milletine en güzel şekilde hizmet etmek için var güçleriyle çalışacaklarını kaydederek, “Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri Günü olarak da kutlanan 30 Ağustos’ta milletimizin duyduğu güvenden ve bu üniformayı giymekten şeref duyuyoruz” dedi.

Buradaki tören, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasıyla sona erdi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Hava Yüzbaşı Volkan Siguran, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Hasan Ceyhun, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, askeri personeller ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek’in makamında tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER