Yatağan’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Yatağan ilçesinde, İlçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla kahvaltı programı düzenlendi.

Yatağan’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası
 Yatağan Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla GELİ Sosyal Tesisleri’nde kahvaltı programı düzenlendi. Çalışan ve emekli olan din görevlileri ile gençleri bir araya getirmek amacıyla düzenlenen kahvaltıya, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kamil Kıspet, İlçe Emniyet Müdürü Ali Özher, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çalışan ve emekli olan din görevlileri ile öğrenciler katıldı.

Merkez Yeni Cami Müezzini Süleyman Bayram’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını, İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz yaptı.

Gençlerin zafiyetlerinin manipüle edilerek kötü yola sevk edildiğine vurgu yapan Yılmaz, gençlerin kendilerinden uzaklaşmaları nedeniyle camilerde ihtiyarlarla baş başa ibadet ettiklerini söyledi. Bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Yılmaz, “Gelin bu haftayı başlangıç yapalım, gençlerle periyodik buluşma günlerimiz olsun. Camilerimizde gençlerimizle kahvaltılı sohbetlerimiz olsun” dedi.

Cuma namazı sırasında camilerin yanındaki kıraathanelerin dolu olmasına rağmen camilerin boş olmasına üzüldüğünü söyleyen Yılmaz, özeleştiride bulunarak kıraathanelerdeki insanlara ve gençlere ulaşmak gerektiğini söyledi. İmamların halka öncü olması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Din görevlilerinin çok önemli misyonları var. Bu nedenle din görevlilerin hatalardan uzak durması gerekir. Gençlerimize güzel örnek olarak onlarla iletişimimizi artıralım. Onları dinleyelim ve anlayalım. Baskıyla hiçbir yere varamayız. Onların gönüllerini ikna edelim ki onları doğru yola sevkedelim” şeklinde konuştu.

“Din görevlileri, inancını temsil etmelidir” diyerek sözlerine başlayan Kâtip Çelebi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse, camilerin Allah’ın evi diye bilinen Kabe olduğunu, sonradan açılan bütün mescit ve camilerin Kabe’nin birer şubesi olduğunu söyledi. Camilere gelenlerin Allah’ın misafiri olduğunu belirten Köse, camilerin birer buluşma yeri olduğunu söyledi. Camilerin buluşma yeri özelliğini yitirdiğini savunan Köse, Avrupa ülkelerindeki camilerden örnek vererek, bünyesinde barındırdığı sosyal tesislerle camilerin tekrar buluşma yeri haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Gençlerin, bir ülkenin en değerli serveti olduğunu kaydeden Köse, gençlerin bedenlerinin kendilerine, zihinlerinin ise başkasına ait olması durumunda ise gençlerin büyük bir felakete sebebiyet verebileceğini savunarak “Bir milletin değerlerini değiştirmek istediklerinde, önce gençlerin zihinlerini işgal ediyorlar, sonrasında ise o gençler üzerinden o millete yön veriyorlar” dedi.

Gençlerin giderek yabancılaştığını ve milli değerleri unuttuğunu iddia eden Köse, şöyle konuştu:

“Eskideki selamlaşma ve vedalaşmayla şimdikinin arasında büyük bir fark var. ‘Kendine iyi bak’ veya ‘bye’ diyerek tıpkı bir İngiliz gibi vedalaşıyorlar. Yemeleri, içmeleri ve giyinişleri ise bir İngiliz gibi, bir Amerikalı gibi. İmam Hatip Lisesi’nin son sınıf öğrencilerinin katıldığı bir toplantıya gittim. Öğrenciler zaten beni dinlemiyor. Ellerindeki cep telefonları nedeniyle bizle irtibata geçmiyor. Toplantı sırasında öğrencilere, ramazan ayında sizi iftara çağırsalar, yemeğin yanında ne içerisiniz diye sorulduğunda ayran mı yoksa Batılı bir içecek mi içersiniz diye bir soru yönelttim. Yüzde doksanı Batılı içeceği istedi. İçsinler, itiraz etmiyorum. Problem şurada, ayran içmeyi geri kalmışlık olarak görüyorsa, diğerini ilericilik olarak görüyorsa ve ona statü kazandırdığını düşünüyorsa, işte bu bir felakettir.”

Konuşmaların ardından cami ve mescit yapımında destekte bulunanlara ve emekli din görevlilerine teşekkür belgesi verildi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68