Yatağan’da çarşambaları, pazar duasıyla başlıyor

Yatağan ilçesinde çarşamba günleri kurulan pazar, Yatağan Belediyesi’nin aldığı kararla “Pazar duasıyla” başlayacak.

Yatağan’da çarşambaları, pazar duasıyla başlıyor

Yatağan Belediyesi’nin aldığı kararla bundan sonra her çarşamba günü kurulan pazarda sabahları "Pazar Duası" okunacak. Pazara gelmiş bulunan alıcı ve satıcılar için de moral kaynağı olan uygulama, belediye anons siteminden seslendiriliyor. Çok eski bir ahilik geleneği olan Pazar Duası, okunduğu sırada civarda olan vatandaşlar ve pazar esnafı alışverişe ara vererek duaya eşlik etti.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, her çarşamba pazarcı esnafını tek tek ziyaret ederek onların talep ve önerilerini değerlendiriyor. Vatandaşların pazar alışverişini yapabilmeleri amacıyla ayrıca tüm mahallelerden ücretsiz servis kaldırdıklarını vurgulayan Toksöz, "Vatandaşlarımızın haftalık alışveriş ihtiyaçlarının giderildiği pazarda alışveriş yapabilmeleri amacıyla merkez mahallelerimizin hepsinden buraya gelebilmeleri için ücretsiz servis hizmetimiz mevcuttur. Bu durum gayet memnuniyetle karşılanmaktadır" dedi.

Okunan 'Pazar Duası'nın bir ahilik geleneği olduğuna işaret ederek sözlerine devam eden Toksöz, "Bereket duasının geleneksel hale getirdik. Her Çarşamba sabahı pazarda alışverişler başlamadan tekrarlanmaktadır. Pazar alışverişlerinin gerek esnaf gerekse tüketiciler için bereketli geçmesi temennisiyle dualar yapılıyor. Satıcı ve tüketiciler bu duaya katılarak alışverişlerin bereketli geçmesini temenni ediyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68