Yatağan’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Yatağan’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

Yatağan’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu
 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan tören, Yatağan Kaya Köstepen Şehir Stadı’nda Kaymakam Özkan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kamil Kıspet ve Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ın halkı selamlamasıyla devam etti.

Törende konuşan Kaymakam Gökay Özkan, 91 yıl önce kurulan cumhuriyetin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına özgür bir ülke, gelişme azmi olan bir toplum ve kurulduğu bölgede istikrar, mutluluk ve güven ortamı yarattığını söyledi.

Cumhuriyetin kurulduğu günden beri Mustafa Kemal Atatürk’ün koymuş olduğu ilkeler doğrultusunda gelişimini sürdürdüğüne değinen Özkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık yolunda mücadele veren toplumlara da örnek olduğunu ifade etti.

Özkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin devamlılığının, cumhuriyet ilkelerinin genç nesiller tarafından kazanılmasından geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:

“İnanıyor ve diliyoruz ki, cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak, bugünden yarına, bölgemizde, toplum olarak aydınlanmanın, modernleşmenin, toplumsal barışın yegane yoludur. Bu itibarla cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçmiş olan tüm cumhuriyet kadınlarını, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu uğurda canlarını seve seve vermiş şehitlerimizi, gözünü kırpmadan harbe gitmiş gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, siz değerli Yatağanlılara saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.”

Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini anlatan şiirler ve makaleler okundu ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.

Siyahi futbolcudan Türk bayraklı resmi geçit

Resmi geçit törenine, bu yıl sivil toplum kuruluşları da katıldı. İlçe merkezinde faaliyet gösteren ilk ve orta öğretim kurumlarının yanı sıra, resmi geçide, Muharip Gaziler Derneği, ASFAD Folklor Ekibi, Yatağanspor Kulübü, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Avcılar-Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Derneği ve Kültür ve Sanat Derneği’nin katıldığı resmi geçitte, Türk bayrağıyla yürüyen Yatağanspor’un siyahi futbolcusu Mansour Khaly Samb ile av köpekleriyle yürüyen Avcılar-Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Derneği ve Kültür ve Sanat Derneği, renkli görüntü oluşturdu.

Tören, resmi geçit töreninin ardından sona erdi.

Şehir Stadı’nda düzenlenen törenin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu’nda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereye giren resim, şiir ve kompozisyonlar sergilendi.

Sergiye, Yatağan Kaya Köstepen Şehir Stadı’nda Kaymakam Özkan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kamil Kıspet ve Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve daire amirleri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68