YATAĞAN’DA CUMHURİYET BAYRAMI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE KUTLANDI

Cumhuriyetin ilanının 98. Yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Yatağan’da görkemli bir programla kutlandı.

YATAĞAN’DA CUMHURİYET BAYRAMI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE KUTLANDI


29 Ekim saat 09.00’da “Cumhuriyet ve Şehitlere Saygı” yürüyüşü ile başlayan kutlamalar Kaya Köstepen Stadyumunda gerçekleştirilen törenle devam etti.

Cumhuriyetin ilanının 98. Yılı kutlamaları kapsamında Yatağan Kaymakamlığı himayelerinde, İlçe Milli Eğitim müdürlüğü koordinesinde, Yatağan Belediyesinin katkılarıyla hazırlanan program saat 09.00’da Gazi Anadolu Lisesi önünden “Cumhuriyet ve Şehitlere Saygı Yürüyüşü” ile başladı. Bando eşliğinde, tüm okul ve kurumlardan idareciler, öğretmenler, öğrencilerin katıldığı yürüyüşe Madenci Heykeli önünde ilçe protokolü ve vatandaşlarda katıldılar. Korteje vatandaşlar balkonlardan ve pencerelerinden ellerinde Türk Bayraklarıyla ve alkışlarla destek verdiler. Şehir merkezinde cadde ve sokaklarda devam eden “Cumhuriyet ve Şehitlere Saygı Yürüyüşü” kutlamaların yapılacağı Kaya Köstepen Stadında son buldu. İlçe Müdürleri ve protokol üyeleri Kaymakamlık önünde kortejden ayrılarak  Tebrikat Töreni için Kaymakamlık Makamına geçtiler.

Yatağan Kaymakamı Onur KÖKÇÜ saat 09.30 da Kaymakamlık binasında düzenlenen Tebrikat Töreninde kutlamaları kabul etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı saat 10.00’da Kaya Köstepen Stadında başladı. Programın sunuculuğu Yatağan Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Erhan GÜRPINAR ve Şule AKSAKAL AVCI tarafından yapıldı.

Tüm okulların Bayrak ve Flamalarıyla hazır bulunduğu Program, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Garnizon Komutanı Vekili Hava Tabip Binbaşı Serkan Sorkaç ve Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün törene katılan okulları ve vatandaşları selamlamaları ile başladı. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve yöneticilerin bayramını kutlayan Kaymakam Kökçü Tribünlerden kutlamaları izleyen vatandaşları selamlayarak bayramlarını tebrik etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü yaptı. Kaymakam Onur Kökçü konuşmasında;

 “Değerli Protokol üyeleri, kıymetli Yatağanlı kardeşlerim. Devletimizin en büyük günü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yılını kutluyoruz. Hepimizin bayramı kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kahraman ecdadımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükran duyguları içinde yad ediyoruz. Milletimiz, tarih sahnesinde var olduğu andan itibaren bağımsızlığına olan düşkünlüğünü, geleceğine yönelik tehditlerle olan mücadelesindeki kararlığını her zaman göstermiştir. Milletimiz Cumhuriyetimizi çok zor şartlar altında büyük bir kahramanlık göstererek kurmuştur. Cumhuriyetimiz, kurulduğu günden itibaren terörle, darbe teşebbüsleriyle ve bağımsızlığına yönelen saldırılarla karşı karşıya kalmıştır. Ancak milletimiz tüm bu saldırıları ülkesine olan bağlılığı, sabrı, mücadelesi ve vatan sevgisiyle bertaraf etmiştir.” dedi.

“Bundan sonra da vatanımıza yapılacak olan her türlü saldırıyla sonuna kadar milletimiz devletiyle birlikte mücadele edecek ve Cumhuriyetimiz kıyamete kadar yaşayacak” diyen Kaymakam Kökçü; “21.yüzyılı Türk Milletinin yüz yılı yapacağız. Milli, manevi ve insani değerlerimizle birlikte bu çağa damgamızı vuracağız. Daha paylaşımcı daha adil daha insani bir dünya için rol model olacağız. Devletimizin milletimizin geleceği noktasında hiçbir zaman endişeye düşmemize gerek yoktur. Tarihimizin en güçlü en görkemli günlerini önümüzdeki dönemde yaşayacağız.” dedi.

Kaymakam Kökçü; “İçinde bulunduğumuz bugünlerde kardeşliğimizi birlik ve beraberliğimizi koruyalım, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara prim vermeyelim, toplumsal dayanışmamamızı en üst düzeye çıkaralım. Bu duygular içinde Cumhuriyet Bayramımızı tekrar kutluyor saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Kaymakam Kökçü’nün konuşmasının ardından Yatağan Anadolu Lisesi öğrencilerinden Fulden Koç ve Çağdaş Tilkioğlu  “Cumhuriyet ve Atatürk” adlı şiirlerini okudular. Program Halk oyunları gösterileriyle devam etti. Yatağan Anadolu Lisesi Halk oyunları ekibi Cuma Havası, Yörük Ali Zeybeği, Kerimoğlu ve Harmandalı Zeybeği oyununu sergilediler.

Program Ödül töreni ile devam etti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilkokullar arası resim, ortaokullar arası şiir ve liseler arası kompozisyon ve afiş yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü koordinasyonunda Cumhuriyetin 98. Yılı münasebetiyle düzenlenen spor müsabakalarında dereceye giren genç sporcuların kupaları Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Garnizon Komutanı Vekili Hava Tabip Binbaşı Serkan Sorkaç, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve Cumhuriyet Başsavcısı Alper Çetin tarafından takdim edildi. Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kamuran Adalı ödül töreninde yarışmalarda ve müsabakalarda dereceye giren öğrencilere eşlik ettiler.

Program Yatağanlı Tekvando sporcusu öğrencilerin gösterileri ile devam etti. Öğrencilerin sergiledikleri gösteri protokol ve vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

Programda son olarak Yatağan Anadolu Lisesi Öğrencilerimizden oluşan koro tarafından Cumhuriyet marşları seslendirildi. Öğrenciler, Cumhuriyetin 98. Yılına özgü hazırladıkları koreografide 98 yazısını oluşturarak Türk Bayrağı ve Atatürk posteri açtılar. Protokol üyeleri ve töreni izleyen vatandaşlar alkışlarıyla marşlara eşlik ettiler.

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı Yatağan Gazi Anadolu Lisesi ve Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinden oluşan Karma Bando eşliğinde düzenlenen Resmi Geçit töreni ile son buldu.

Yatağan İlçesinde Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları, 29 Ekim Akşamı Yatağan Belediyesi tarafından düzenlenecek fener alayı ve Mustafa Ceceli Konseri ile sona erecek.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68