Yatağan’da “Deve Sucuğu” skandalı!

Yatağan Deve Güreşleri Festivali’nde deve sucuğu satışı yapan iki firmanın, müşterilerini kandırarak etikete uygun ürün satmadığı tespit edildi.

Yatağan’da “Deve Sucuğu” skandalı!
 Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine Yatağan Belediyesi tarafından bu yıl 15.si düzenlenen Deve Güreşi Festivali sırasında iki firma tarafından satılan ve etiketinde “Deve sucuğu” yazan ürünlerden numune aldı. Alınan numuneler, Ankara Gıda Kontrol Laboratuarı’na gönderildi.

Burak Alper Kuş’un edindiği bilgiye göre, Ankara’ya gönderilen numunelerin sonucu, Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne ulaştı.

Numunelerde yapılan incelemelerin ardından oluşturulan raporda, deve sucuğu sattığını iddia eden iki firmadan birinin ürünlerinde deve eti bulunmazken, içerisinde sadece sığır, koyun ve kanatlı eti bulunduğu tespit edildi. Diğer firmanın numunesinde ise, deve sucuğunun yanı sıra tavuk ve sığır eti de bulunduğu tespit edildi.

Ürünlerin üzerinde bulunan etiketle, ürün uyuşmazlığı nedeniyle vatandaşları aldatan firmaların, ürünlerini Aydın’da ürettiği öğrenilirken, Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin ilgili raporu, gerekli cezai işlemlerin yapılması için Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne gönderdiği öğrenildi.

Cezai işlemlerin tamamlanmasıyla, iki firmanın adı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından teşhir edilecek.

Edinilen bilgilere göre, kırmızı et, kırmızı etle karıştırılarak sucuk elde edilebilir veya beyaz et ile beyaz et karıştırılarak sucuk elde edilebilir fakat kırmızı ile beyaz et karıştırılarak sucuk elde edilemez. Ayrıca sucuk karışımdan oluşuyorsa, karıştırılan ürünler etikette bildirilmeli.

Belediye Başkanı’ndan sert tepki!

Yatağan Belediyesi tarafından düzenlenen deve güreşi festivalinde iki firmanın, “deve sucuğu” diyerek vatandaşlara etikete uygun olmayan ürün satışı yaptığını öğrenen Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ise, iki firmaya da tepki gösterdi.

Güreş alanında tezgah açanların ürün alırken dikkatli olması gerektiğini ifade eden Işık, “Ticaretle sahtekarlık yapanlar, toplum tarafından dışlanması lazım. Bu firmaların Yatağan’da ürün satmalarına asla izin vermeyeceğiz. Hiç kimsenin, halkın sağlığıyla oynamasına müsaade etmeyiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 19:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
tırt...
tırt... - 7 yıl Önce

Tepki vatandaşın hakkı.başkan baştan önlem alaydı.saçma sapan bi festival düzeneğinden eşek sucuğu cıkmadığına dua edin.

gurol kara
gurol kara - 7 yıl Önce

Boyle gözü dönmüş karakter sizleri bir daha satış yapmasını istemiyorum kimse halkın sağlığıyla oynayamaz

yazık
yazık - 7 yıl Önce

belki eşek etide vardır içinde (?)

ali
ali - 7 yıl Önce

bunlar çarşamba pazarındada satıyorlar. deve sucuğu olmadığı fiyatından belli. yatağanda zabıta denetimi var mı? yok.

SIRADAKİ HABER

banner68