banner80

Yatağan’da Dünya Ormancılık Günü Kutlamaları

21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle kutlama programı düzenlendi.

Yatağan’da Dünya Ormancılık Günü Kutlamaları
 Kuzey Yarım Küre’de her yıl 21 Mart tarihinde kutlanmakta olan Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla Muğla’nın Yatağan ilçesinde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü ile Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen etkinliklerin ilk bölümü Cumhuriyet Ortaokulu’nda düzenlendi.

Cumhuriyet Ortaokulu Toplantı Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını Orman İşletme Şefi Fatih Özcan yaparken, okulun öğretmenlerine hitaben yaptığı konuşmada; “Biz ağaç fidanlarını, siz ise insan fidanlarını yetiştiriyorsunuz. Biz fidanlarımızı toprakla, siz ise hayatla buluşturuyorsunuz” dedi.

Özcan konuşmasını; “Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından biri olan ormanlara gerekli önemin verilmediğini gören Avrupa Tarım Federasyonu (CEA); 21 Mart gününü Kuzey yarım küresinde ilkbaharın, Güney yarım küresinde de sonbaharın başlangıç günü olarak kabul etmiş ve Gıda Tarım Organizasyonu (FAO) kanalı ile bunun bütün dünya ülkelerine tavsiye edilmesini sağlamıştır” şeklinde sürdürürken Dünya Ormancılık Günü’nün amacını ise; “Birçok ülkede kutlanmakta olan Dünya Ormancılık Günü'nün başlıca amacı; Ormanların korunması, geliştirilmesi ve iyi bir şekilde işletilmesinin önemi ile çok yönlü faydaların, çeşitli yayın organları aracılığı ile halka duyurulması ve bu yöndeki ilgisinin arttırılması şeklinde özetlenebilir” diyerek açıkladı.

Özcan’ın konuşmasının ardından Orman İşletme Şefi Erol Sönmez tarafından ormanın öneminin anlatıldığı bir sunum yapıldı.

Sönmez, sunum sırasında yaptığı konuşmada; “Orman, erozyonu önler, rüzgarın hızını azaltır, toprağı kökleri ile tutarak yağışların ve akarsuların toprağı taşımasını önler. Ormanlar, karbonu tutarak bunu nefes alabilmemiz için oksijene çevirir ve böylece havayı temizler. Havadaki tozu çekip tutarak havanın temiz kalmasını sağlar. Bir hektar ladin ormanı yılda 32 ton, bir hektar çam ormanı 30-40 ton, bir hektar kayın ormanı ise 68 ton toz emiyor” dedi.

Sönmez’in konuşmasının ardından tüm salon Orman Andı’nı okuyarak yeşil alanları koruyacaklarına söz verdi.

Ardından okul öğrencileri tarafından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okunurken ardından okul bahçesinde fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

Buradaki program, Madenler İlkokulu’nda devam ederken, burada da okul öğretmen ve öğrencileri fidan dikimi gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Ortaokulu ve Madenler İlkokulu’nda düzenlenen programlara, Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, Orman İşletme Müdürü Bekir Doğan Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ceylan, Orman İşletme şefleri, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68