Yatağan’da Esri Genç Bilginler Yarışması gururu yaşanıyor

Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü 4.sınıf öğrencisi Yatağanlı Mustafa Yücel, Isparta’nın Sütçüler ilçesi Kasımlar Beldesi için hazırladığı, kaya düşmelerinin etkilerini azaltmayı amaçlayan proje Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışmasında 45 proje arasında birinci seçilerek Amerika Birleşik Devleti, San Diego’da Esri Kullanıcı Konferansı’nda Türkiye’yi temsil etmeye hakkı kazandı.

Yatağan’da Esri Genç Bilginler Yarışması gururu yaşanıyor

Uzaktan Algılama Araştırma ve Uygulama Merkezinde görev yapan Öğr.Gör. Erhan Şener’in danışmanlığında hazırlanan “Drone2Map ve ArcGIS Platformlarının İnsansız Hava Araçları ile Entegrasyonu Kullanılarak Kaya Düşmelerinin 3B Modellenmesi” adlı proje, 8-12 Temmuz tarihlerinde ABD’de düzenlenen ve yaklaşık 20.000 Coğrafi Bilgi Sistemleri uzmanının katıldığı ESRI User Konferansında tanıtıldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi Mustafa YÜCEL, projesini dünyanın dört bir yanından CBS Uzmanlarına anlatma fırsatı yakaladı. Mustafa Yücel, Esri Türkiye sponsorluğunda hiçbir ücret ödemeden Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve harika bir deneyim yaşadı. Dünya’nın en büyük Coğrafi Bilgi Sistemleri konferansında farklı uzmanlık alanlarında CBS uzmanları ile tanıştı. Projesini iyileştirmek ve daha iyi projeler yapabilmek için farklı eğitimler aldı. Mustafa YÜCEL etkinlik sonunda kişisel ve akademik gelişimim açısından çok önemli bir tecrübeydi dedi ve Erhan Şener ile Esri Türkiye ekibine teşekkürlerini iletti. Proje danışmanı Öğr.Gör.Erhan ŞENER de doğal afetlerin etkilerinin en aza indirilebilmesine yönelik çalışmalarda CBS teknolojilerinden çok daha fazla yararlanılması gerektiğini vurguladı.

Mustafa Yücel’in hazırladığı proje ile Isparta’nın Kasımlar Beldesinde Drone2Map for ArcGIS kullanılarak düşme potansiyeli bulunan kayaların belirlenmesi, olası kaya düşmelerinde kayaların düşme yörüngeleri, hızları ve enerjilerinin belirlenerek önleme yapılarının projelendirilmesi amaçlanıyor. Bu proje Coğrafi Bilgi Sistemlerinin insan hayatındaki önemini tekrar hatırlatarak konumun gündelik hayatımızdaki önemini tekrar hatırlattı.

Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması her sene düzenleniyor ve Esri Türkiye sponsorluğunda Türkiye’den bir öğrenciyi projesini anlatmak üzere Amerika Birleşik Devletleri San Diego’ya gidiyor. Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması her sene bir önceki Genç Bilginin üniversitesinde düzenlenmesi planlamaktadır. Bu kapsamda 2020 yılında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde düzenlenecektir.

Amerika’da 2. Ödülünü alan Yatağanlı Mustafa Yücel, Yatağan’ın gurur kaynağı oldu

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER