Yatağan’da gece alarmı

Yatağan Termik Santrali’nin 2. ve 3. ünitelerinin devreye alınması sırasında meydana gelen kirlilik nedeniyle çok sayıda telefon alan Belediye Başkanı Haşmet Işık ve CHP il Başkanı Mustafa Öztürk gece saat 01.00 sıralarında santrale giderek yetkiler-den bilgi almaya çalıştı.

Yatağan’da gece alarmı
HABERİN GALERİSİ
Santral Gece Baskını

Santral Gece Baskını

 Yatağan Termik Santrali’nin 2. ünitesinde meydana gelen kısa süreli arıza sonrası ünite dün saat 19.00 sıralarında yeniden devreye alındı. Bu sırada full oil ile devreye alınan ünitenin bacasından siyah dumanlar çevreye yayılırken, bu kez akşam saat: 21.00 sıralarında santralin 3. ünitesi devreye alındı. Yine full oil ile devreye alınan santral-den çıkan siyah duman ve kül bulutu gökyüzünü ve ilçenin üzerini kapladı.

Yaşanan kirlilik nedeniyle vatandaşlar gazeteleri ve belediyeyi telefon yağmuruna tutarken Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk gece saat 01.00 sıralarında santrale giderek yetkililerle görüşmek istedi. Yatağan Termik Santrali İşletme Müdürü Ali Değirmencioğlu’yla santral girişinde görüşen CHP İl Başkanı Öztürk ve Başkan Işık, yaşanan kirliliğin nedenini öğrenmeye çalıştı. Yatağan Termik Santrali yetkilileri konuyla ilgili olarak, “santralimize 26 Milyon TL yatırım yaparak elektro filtrelerimizi yeniledik. Dolayısıyla santral üniteleri her devreye alındığında full oil ile devreye alınıyor ve belli bir ısı elde edilene kadar elektro filtreleri devreye alamıyoruz. Elektro filtreler direkt devreye alınırsa bu yatırımın hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle santral ünitelerinin devreye alınması sırasında geçici olarak bunlar yaşanmaya devam edecektir” açıklamasında bulunurken, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, “kimsenin Yatağan halkına bunları yaşatma hakkı yok” diyerek tepkisini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2013, 19:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
muharrem
muharrem - 6 yıl Önce

Cavit gardaşım birde ekmek fırınlarına el atsan santral bacasından daha beter kokmuyormu varmi ilgilenen var ilgilenen alllah aşkında.

SIRADAKİ HABER