Yatağan’da geleneksel çocuk oyunları canlandırılıyor

Yatağan ilçesindeki ilkokul öğrencileri, Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’nde yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca, tombik ve kaleli yakan top gibi unutulmaya yüz tutmuş oyunları oynadılar.

Yatağan’da geleneksel çocuk oyunları canlandırılıyor

Yatağan Kaymakamlığı himayelerinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü işbirliği ile ilçedeki iklokul 1,2,3 ve 4’üncü sınıflarından 250 öğrencinin katılımıyla, 4 ayrı kategoride düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği, Yatağan Spor Salonunda yapıldı.

Birbirinden eğlenceli oyunlarda, yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca, tombik ve kaleli yakan top gibi unutulmaya yüz tutmuş oyunların oynandığı etkinlikte, oyunlar sonucunda oyunlara katılan tüm okul ve sınıflara kupa ve katılım belgesi verildi.

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği etkinlikleri sayesinde, çocukların atalarının geçmişte hangi oyunları oynadıklarını öğrenmelerini, geçmişle gelecek arasındaki bağın kopmamasını sağlanıyor. Ayrıca çocuklar, kaybetmeyi kazanmayı, kaybedeni teselli etmeyi, yeni arkadaşlıklar kurmayı, yeni sosyal ortamlar tanımayı öğrendikleri oyunları mahallelerinde tatbik ederek dijital dünyanın olumsuzluklarından uzak kalmayıda amaç ediniliyor.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER