Yatağan’da İstiklal Marşının Kabulü kutlandı

Yatağan ilçesinde, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü sebebiyle program yapıldı.

Yatağan’da İstiklal Marşının Kabulü kutlandı
 Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Engin Ocak, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Gökbörü Aslan, milletlerin geleceklerine yön veren önemli olaylar ve kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler olduğunu belirterek, Mehmet Akif Ersoy’un bu abidevi şahsiyetlerin başında geldiğini söyledi.

Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü dönemlerde Mehmet Akif Ersoy’un, camilerde yaptığı konuşmada milli ve manevi değerlerin tehlikede olduğunu belirterek Müslümanları birlik olmaya çağırdığını kaydeden Aslan, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“İstiklal Marşı’nı sevmek, ülkemizi sevmektir, İstiklal Marşı’nın coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı ve bayrak törenlerinde, bizlerin göstereceği ciddiyet ve coşkunun derecesi bize bırakılan yüce mirasa ne denli sahip çıktığımızın göstergesi olduğundan, bayrak törenlerine karşı her zamankinden daha duyarlı olmak, bağımsızlık sevdası ile bu toprağa düşmüş şehitlerimize karşı boynumuzun borcu olmalıdır.”

Aslan’ın konuşmasının ardından, Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Beraat Utkay Uzun tarafından Mehmet Akif Ersoy’un hayatı anlatıldı. Uzun, daha sonrasında İstiklal Marşı’nın tüm kıtalarını okudu.

Öğrencilerin okuduğu günün anlam ve önemi anlatan şiirler ile oratoryonun ardından, Yatağan’da düzenlenen İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Engin Ocak ve Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık tarafından verildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68