Yatağan’da “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü” gerçekleştirildi

Eğitim ve Bilişim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) tarafından başlatılan “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü” eylemlerinin ilki, Yatağan ilçesinde gerçekleştirildi.

Yatağan’da “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü” gerçekleştirildi
 Eğitim-İş, Yatağan'dan başlayan ve 3 gün sürerek 20 Aralık’ta Ankara Tandoğan Meydanı’nda kitlesel basın açıklamasıyla sonlanacak olan “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü” eylemine başladı.

 

Eğitim-İş Sendikası’nın genel merkezi tarafından alınan karar doğrultusunda başlatılan “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü” eyleminin Yatağan ayağı olan “Özelleştirmeler vatana ihanettir” eylemi, sendika üyeleri ve destekçileriyle gerçekleştirildi.

İnönü Bulvarı üzerinden yürüyerek madenci heykeli önünde toplanan grup, burada basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, 17 Aralık 2013 tarihinde 4 bakan, çeşitli düzeyde bürokrat ve işadamlarının şüphelileri olduğu yolsuzluk, rüşvet ve kaçakçılık operasyonlarının başladığı gün olması nedeniyle 17 Aralık’ta eylem yapma kararı aldıklarını dile getirdi.

Son günlerde yapılan operasyonlarla gündemin değiştirilmeye çalışıldığını iddia eden Demir, kamu emekçilerinin günü geldiğinde ilgili kişilerden hesabını soracağını söyledi.

Eylemlerine Yatağan’dan başlama sebebine değinen Demir, 1985 yılından bu yana 62 milyar dolar, 2002 yılından bu yana ise 52 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını öne sürerek, “Bu özelleştirmeler dur demek ve Türkiye’de kamuoyu yaratmak için Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, 447 gün boyunca bir direniş sergiledi” dedi.

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmemesi için yapılan eylemleri, 1989 yılındaki Bahar eylemleri ve 2009 yılındaki TEKEL eylemlerinden sonra Türkiye’deki en nitelikli ve dirençli eylemlerden biri olduğunu savunan Demir, şöyle konuştu:

“Günde 5 işçi, iş kazaları adı altında iş cinayetlerine kurban gidiyor. Bunu Ermenek’te, Soma’da, limanda ve inşaatta çalışan işçilerimizde gördük. Bu bilinen rakamlar, bilinmeyenlerin daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Buna dikkat çekmek için Yatağan ve Soma’da yürüyoruz. Buradan haykırıyoruz, canlarımız bu kadar ucuz değildir. Elbette ki ulusumuz, halkımız ve vatanımız için gerekirse ölürüz ama sermayenin kirli ilişkileri ve parası için ölmeye asla razı değiliz. Buradan hepsini birden kınıyoruz.”

Eğitim-İş Sendikası’nın Yatağan’daki eylemine,

 

Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç, Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’in yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 18:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
yeni koylu
yeni koylu - 7 yıl Önce

yatağandaki kadrolu eylemciler yine sahnede!!!!

madenci
madenci - 7 yıl Önce

maden iscisi eksik burda ozellesince kapıdan mı çıkamadı lar yoksa

SIRADAKİ HABER

banner68