banner80

Yatağan’da Mehteranlı Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Yatağan İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen programda konuklara mehteran konseri verildi.

Yatağan’da Mehteranlı Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları
 Yatağan İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Yatağan Şehir Garajı’nda düzenlenen programda, Aydın’ın İncirliova ilçesinden gelen Orhangazi Mehteran Sevenler Derneği Mehter Grubu tarafından konser verildi.

Konuklara pilav ve kavurma ikramında da bulunulan program hakkında muhabirimize açıklamalarda bulunan Yatağan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin sürdüğünü söyledi. Bu yıl ki Kutlu Doğum Haftası’nın “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” temasıyla kutlandığını hatırlatan Yılmaz; “Kutlu Doğum haftaları vatandaşın kaynaşması ve aralarında samimiyetin oluşması için büyük önem arz etmektedir. Peygamber Efendimizin en önemli mesajı samimiyettir. O’nun Medine’de kurduğu medeniyette ikiyüzlülüğe, riyaya, yalana yer yoktur. Yapaylığın ve gösterişin egemen olduğu çağımızda, içtenliğe ve samimiyete ihtiyaç duymaktayız. Peygamber Efendimiz, 15 asır evvel yürekleri nasıl birleştirdiyse, gönüllerimizi de O’nun Kutlu Doğumu’nda birleşsin. O’nun Kutlu Doğumu’na hürmeten akan kanlar dursun” dedi.

Orhangazi Mehteran Sevenler Derneği Mehter Grubu hakkında bilgiler veren Mehter Başı Orhan Korkusuz, Yatağan’daki programa 20 kişilik bir ekiple katıldıklarını, bu tür dini etkinliklerin yanı sıra düğün, festival gibi törenlere de katıldıklarını söyledi. Grup üyelerinin en az 10 yıllık deneyime sahip olduğunu söyleyen Korkusuz, grubun %80’nin emeklilerden, geri kalanının ise serbest çalışanlardan oluştuğunu söyledi.

Etkinlik, Yatağan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz’ın okuduğu duanın ardından mehter takımının marşlar eşliğinde şehri gezmesi ve gezinin ardından programın düzenlediği şehir garajında düzenlenen konserle sürdü.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68