YATAGAN’DA MOBESE BİLMECESİ

Yatağan’da uzun yıllardan bu yana yapımı merakla beklenen MOBESE Siste-mi başka bahara kaldı. Büyükşehir Yasası ile birlikte MOBESE İhalesinin Muğla Valiliği tarafından yapılması gerektiği öğrenilirken, MOBESE’ye bütçe sağlayan Belediye ve Esnaf Kredi Kooperatifi paralarını geri istedi.

YATAGAN’DA MOBESE BİLMECESİ
 Geçtiğimiz yıllarda iki kez ihaleye çıkartılan ancak yüksek maliyet ve ihaleye katılımcı olma-ması nedeniyle ihalesi sonuçlan-mayan MOBESE Sistemi yeni çı-kan Büyükşehir Yasası ile sekteye uğradı. Yatağan Kaymakamı Hasan Tanrıseven MOBESE Sistemi kurulmasının iptal olduğu yönündeki duyumlarımızın asılsız olduğunu belirterek, “söz konusu ihaleyi Kaymakamlık olarak bizim yapma şansımız kalmadı. Yeni çıkan yasa ve düzenlemeler gereği İlçe Özel İdareleri kapatıldığından, söz konusu ihale Muğla İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Öte yandan MOBESE Sistemi kurulması işinin yıllardan bu yana sekteye uğradığını hatırlatan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, ihale daha önceleri yüksek maliyet nedeniyle bütçe yetersizliği olduğu için uygulamaya konulamadı. Ancak biz bu işin bütçemizin el verdiği ölçüde yapılmasını istedik, ancak sonuç çıkmadı. Belediye olarak bu iş için meclis kararımızla 75 Bin TL katkı sağladık ve bu parayı yatırdık. Ancak öğrendiğimize göre bizim yıllar önce yatırdığımız 75 Bin TL, nasıl olduysa 71 Bin TL’ye gerilemiş. Şimdi biz bu paramızı geriye istiyoruz” diyerek MOBESE Sisteminde yüksek maliyet çıkmasının projenin çok detaylı olmasından kaynaklandığını oysaki 5-6 kameralı bir sistem kurularak bu işin yapılabileceğinin altını çizdi.

MOBESE Sistemi için bütçelerinden 20 Bin TL ödenek çıkartan Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Süleyman Can, ilgili makamlara gerekli yazıların yazılarak kooperatif olarak yatırdıkları 20 Bin TL’yi geriye istediklerini açıkladı.

Yatağan kamuoyu Muğla Valiliği İl Özel İdaresinin ilçeye MOBESE Sistemi için ne zaman harekete geçeceğini merakla bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER