banner80

YATAĞAN’DA “OKULLARDA GÜVENLİ ORTAM VE ETKİLİ EĞİTİM ÖĞRETİM” ÇALIŞMALARI

Yatağan’da okullarda güvenli bir ortam, kaliteli ve etkili eğitim ve öğretim için çalışmalar devam ediyor. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Yazıcı, İlçe Jandarma Komutanı Jnd. Yzb. Resul Murat Kılıçarslan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar okul güvenliği ve Covid 19 tedbirleri kapsamında okul ziyaretlerini sürdürüyor.

YATAĞAN’DA “OKULLARDA GÜVENLİ ORTAM VE ETKİLİ EĞİTİM ÖĞRETİM” ÇALIŞMALARI

Eğitim öğretimin kalitesinin arttırılması ve salgın tedbirlerinin yerinde incelenmesi amacıyla yapılan ziyaretlerin durağı Madenler Ortaokulu oldu. Okulda yapılan incelemenin ardından sınıflar ziyaret edilerek öğrencilerle “Okullarda alınan önleyici güvenlik önlemleri, covid-19 tedbirleri, aşının önemi, fiziksel mesafe, sağlık ve el hijyeni uygulamaları, hastalık belirtisi gösterdiği durumlarda yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapıldı.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Yazıcı, COVID-19 hastalığının yayılmasını önlemek için hem sınıf içinde hem de sınıf dışında alınan önlemlere uyulmasının önemli olduğunu ifade ederek “Öğrencilere COVID-19’u, hastalığın nasıl yayıldığını, hastalıktan kendimizi ve başkalarını nasıl koruyabileceğimizi anlatmak, sınıfta ve okulda kurallara sıkı sıkıya uymak gerektiğini bilmelerini sağlamak gerekiyor. Öğrencilerin kurallara uyması için, öncelikle hastalığın ne olduğunu anlamaları gerekir. Onların endişelerini ve fikirlerini dinleyip yaşlarına uygun olacak şekilde sorularına cevap vermek çok önemli” dedi. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlediklerini ve okullara ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gerekli bildirim yapıldığını ifade eden Dr. Yazıcı, “Öğrencilerle aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin de aşılı olmaları, tam doz aşılarını ve hatırlatma dozlarını tamamlamış olmaları öneriyoruz.” dedi.

Jandarma bölgesinde bulunan okulların tamamına Jandarma güvenlik personeli görevlendirildiğini ifade eden İlçe Jandarma Komutanı Jnd. Yzb. Resul Murat Kılıçarslan ayrıca okulların devriyelerle rutin olarak kontrol edildiğini ifade etti. Okullarda gerçekleşecek bütün olaylarda okul idaresinin Jandarma güvenlik görevlileriyle gerekli irtibatı kurarak önleyici tedbirlerin alındığını ifade eden Jnd. Yzb. Kılıçarslan, “Okul giriş-çıkışlarının okul idaresince sürekli kontrol edilerek gerekli güvenlik önlemlerini almalılar. Yetkisiz ve suç riski olan kişilerin girişine ve okul çevresinde bulunmalarına engel olmak için veliler, okul çevresindeki şüpheli durumları jandarmaya ve okul yöneticilerine bildirmeli. Okul yöneticileri kolluk birimleriyle işbirliği içerisinde olmalı. Veliler, çocuklarının evden ayrılışıyla başlayan tüm süreci okulla işbirliği yaparak kontrol etmeli ve duyarlı olmalılar.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar Salgın sürecinde öğrendiğimiz temel derslerden biri, eğitimin devamlılığının sağlanmasında, öğretmenlerin önemli bir rol üstlendikleridir. Yüz yüze eğitimin devam etmesi ve okullarımızın açık kalabilmesi için kurallara her zamankinden daha fazla uymalıyız. Aşılarımızı zamanında yaptırarak salgın riskini en aza indirmeliyiz. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz  ve okul personeli, aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren okulda bulundukları süre boyunca sürekli maske takmalılar. Bunun için tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Bakanlığımız ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinasyonunda  temin ediliyor.” Dedi.

Salgın döneminde veli ve ziyaretçilerin mümkün olduğu kadar bahçe de dâhil olmak üzere okula girişlerine izin verilmediğini hatırlatan İlçe Müdürü Alemdar “Okula girişin zorunlu olduğu durumlarda ziyaretçilerin HES kodu sorgulamasında "Risksiz" olduğundan emin olunacak ve en dış noktadan itibaren maske takmaları sağlanmalı” dedi.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68