Yatağan’da, sahiplenmeyi bekleyen zeytinlikler

Yatağan Maden Direktörlüğündeki toprak döküm sahalarına 1991 yılından bu yana 195 hektarlık alana dikilen yaklaşık 47 bin zeytin ağacının bakımsız kaldığı ve sahiplenilmesi gerektiği iddia edildi. Türkiye Kömür İşletmeleri döneminde, 835 hektarlık toprak döküm alanlarında 1991 yılında başlayan ağaçlandırma çalışmaları sonucunda bugüne kadar; yalancı akasya, zeytin, fıstık çamı vd. ağaç türleri olmak üzere, 1 milyon 548 bin 845 ağaç fidanının dikildiği, zamanla hepsinin büyüyüp geliştiği açıklandı.

Yatağan’da, sahiplenmeyi bekleyen zeytinlikler

Muğla Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda zeytin üreticisi olan Prof. Dr. Selçuk Aktürk’le zeytin dikim alanlarında inceleme gezisi düzenleyen Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Yönetim Kurulu Üyesi, İcra Kurulu Başkanı ve Maden Direktörü Yüksel Akın, bugüne kadar doğayı dönüştürme amaçlı olarak toprak döküm alanlarındaki ağaçlandırma ve kömür çıkarma sırasında sökülen zeytinlerin, tekrar ekonomiye kazandırılması için yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi ve “Madencilik çalışmalarında doğa mutlaka tahrip olur. Önemli olan daha sonra doğal dönüşümü sağlamaktır, doğayı eski haline getirmektir” dedi.

Maden sahasındaki toprak döküm alanlarına TKİ döneminde 1991 yılında başlayan ağaçlandırma ve zeytin dikme çalışmalarının, özelleştirme tarihi olan 2014 yılına kadar sistemli bir şekilde devam ettiğini belirten Maden Direktörü Akın, “Özelleştirme sırasında zeytinlik alanlar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne bırakıldı. O tarihten bu yana ağaçlar bakım görmedi. Kömür sahası içinde otlayan büyük ve küçükbaş hayvanlar, ağaçlara zarar veriyor. Bu alan önemli zeytin potansiyeline sahip. Mutlaka değerlendirilmeli, sahip çıkılmalı” diye konuştu.

Maden dolgu sahalarındaki zeytinlerin köylüden alındığını, tekrar yöre köylülerinin kullanımına verilmesinin daha doğru olacağını aktaran Akın, bazı bölgelerde parselasyon çalışmalarının yapıldığını, 5 ile 6 bin metrekare arasında 116 parselin oluştuğunu ifade etti.

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ İcra Kurulu Başkanı Akın, sözlerini şöyle tamamladı: “Kömür çıkarma çalışmaları sırasında sökülen zeytinler, toprakla doldurulan alanlara dikildi. Bu zeytinler 2014 yılından beri bakım görmedi. Zeytinler bakıldığı takdirde çok verimli birer ağaç olurlar. Bunların çoğu yetişkin ağaç. Bu nedenle zeytinliklerin bir kısmı uygulama ve araştırma amaçlı çalışmalar için Muğla Üniversitesine devrolabilir, kalan kısmı da vaktiyle kömür için zeytinlikleri kamulaştırılan bölgedeki köylülere dağıtılabilir. Böylelikle 4 yıldır kaderine terkedilmiş olan bu zeytinlikleri, tarım ekonomisine kazandırmış oluruz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER