Yatağan'da Sesler Yükseldi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Yatağan'da düzenlenen kutlamaların sadeliği başta siyasi partiler olmak üzere pek çok kesimin tepkisini çekti. Kutlamaları, “Ulusal Bayramın sadeliği olmaz. Kanla canla kazanılan miraslarımız unutturulmaya çalışılıyor” ve “Böyle Kutlama Olmaz” gibi ifadelerle eleştiren muhalefet partilerine bazı sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaştan da destek geldi.

Yatağan'da Sesler Yükseldi
 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Yatağan'da düzenlenen kutlamalar Atatürk Anıtı'na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulmasıyla başladı, TEK Mehmet Akif Ersoy İlkokulu okul bahçesinde düzenlenen kutlama programıyla devam etti.

Kutlamalar sırasında pek çok veli ve öğrencinin okul bahçesine sığdırılmaya çalışılması aksaklıkları da beraberinde getirirken, özellikle CHP ve MHP kanadından gelen tepkilerle Yatağan'da düzenlenen kutlama programı eleştirildi.

MHP'den Okul Provası Çıkışı

MHP Yatağan İlçe Başkanı Servet Göka tepkisini; “kutlamalar ulusal bayram değil, okul provası havasında geçti” sözleriyle dile getirdi ve eleştirilerine “Ulusal bayramın sadeliği olmaz. Kanla canla kazanılan miraslarımız unutturulmaya çalışılıyor” ifadeleriyle devam etti.

Servet Göka yaptığı açıklamada; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ulusal Egemenlik ile Çocuk Bayramı olmak üzere iki alanda kutlanıyor ancak bizler çocuk bayramı kısmının bir bölümüne tanık olduk. 23 Nisan coşkusunun bir okul bahçesine sığdırılmaya çalışılması pek çok aksaklığı da beraberinde getirdi. Önceki yıllarda statlarda yapılan kutlamaları binlerce kişi takip edebilirken bu yıl okul bahçesinde yapılan kutlamaları sadece öğrenci velileri bile takip etmekte zorluk çekti. Canla kanla kazanılan ulusal miraslarımızın unutturulmadığı bir Türkiye adına milletimizin gereken tepkiyi vereceğine inanıyoruz” dedi.

CHP; “Bu Yanlıştan Dönülmeli”

CHP Yatağan İlçe Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada ise uygulamanın büyük bir yanlış olduğu belirtildi.

En kısa sürede bu yanlıştan dönülmesi gerektiğinin altını çizen CHP Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek; “Meclisimizin açılışı anısına kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın coşkulu ve kalabalık bir şekilde kutlanmasını isterdik. Her okulun ayrı ayrı program yapması halkın bayram coşkusunu gölgelemiştir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı eskiden olduğu gibi yine birlik beraberlik içinde coşkuyla kutlanmalıdır. Ayrıca bazı resmi kurum ve kuruluşlardan T.C. ibaresinin kaldırılmasına tanık olmamızda düşündürücüdür. İlçemizdeki bazı kurum ve kuruluşların bu yönde direktifleri olduğu duyumları alıyoruz. Bizim gözümüzde T.C. ibaresinin kaldırılması halkımıza yapılmış en büyük saygısızlıktır. Halkımızı Cumhuriyetimizi korumaya ve sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu uygulamaların hayata geçirilmesine vesile olan kişi ve kuruluşları halkımızın taktirine bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

'Kutlamalar Cumhuriyet Ruhunu Yansıtmıyor'

Ayrıca, görevi nedeniyle Muğla merkezde düzenlenen kutlamalara katılan Muğla İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar söz konusu tepkilerin bütün Muğla genelinde hakim olduğunu belirtti.

Kutlamaların Cumhuriyet ruhunu yansıtmadığına değinen Cemal Gürpınar; “Sorun sadece bu yılla sınırlı değil. Geride kalan birkaç yıla baktığımızda konunun ne kadar vahim olduğunu daha iyi kavrarız. Yalnızca Yatağan'da değil, Muğla ve tüm yurdumuzda resmi törenler coşkusuz ve cumhuriyet ruhunu yansıtamaz hale gelmiştir.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin yurdumuzun bütünlüğüne , ulusumuzun geleceğine sahip çıkabilmeleri için bu tarihi günlerin hak ettiği şekilde kutlanması gerekir” şeklinde konuştu.

Tepkiler Bununla da Sınırlı Değil

Bunun yanı sıra, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Yatağan'da düzenlenen kutlamalara gösterilen tepkiler bununla da sınırlı kalmadı.

Kutlamalara katılan pek çok vatandaş 23 Nisan'ın normal bir günmüş gibi okullarda düzenlenen prova havasındaki kutlamalarla geçiştirilmesine tepki gösterirken, bazı sivil toplum kuruluşları da tepkilerini dile getirdi.

Kısa süre sonra kutlanacak olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın yanı sıra diğer resmi bayramlar için Yatağan'da düzenlenecek olan kutlamaların şekli ve içeriğinin nasıl olacağı ise merak konusu.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER