Yatağan’da Sıcak Hava ve Neme Dikkat

Yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava dalgası Yatağan’da da etkili oldu. Hafta sonu Yatağan’da termometreler yer yer 40 dereceyi gösterirken, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının devam edeceğini belirten yetkililer halkı dikkatli olunması konusunda uyardı.

Yatağan’da Sıcak Hava ve Neme Dikkat
  

Yurt genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 7-8 derece üstünde seyretmesi Yatağan’da da etkisini hissettirdi.

Hafta sonu bazı bölgelerde hava sıcaklığı zaman zaman 40 dereceyi bulurken, uzmanlar tarafından yapılan uyarılarda aşırı sıcakların devam edeceği ve nemle birlikte daha fazla hissedileceği belirtildi ve; “Hava sıcaklığındaki artış, gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bundan başka, mevcut sağlık sorunlarını (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları ve nefes darlığı gibi sürekli ilaç kullanımını gerektiren kronik hastalıklar) daha da kötüleştirebilmektedir. Çocuklar, yaşlılar, hamileler, aşırı kilolular, açıkta çalışanlar ve yukarıda sayılan kronik hastalıkları olanlar, riskli grupları oluşturmaktadır. Bu kişilerin, öncelikli olarak daha dikkatli davranmaları gerekmektedir” denildi ve alınması gereken önlemler hakkında da bilgi verilerek; “Sıvı dengesini sağlamak için en az 2 - 2.5 litre (10-12 bardak) su, ayran, meyve suyu, bitki çayı gibi sıvılar alınmalıdır. Alkol ve gazlı içecekleri almaktan kaçınılmalıdır. Günün en sıcak saatleri 11.00-16.00  arasında, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Genellikle açık renkli, pamuklu ve vücudu sarmayan bol giysiler giyilmelidir. Geniş kenarlı şapka ve ultraviyole ışınlarından koruyan gözlük kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bol sebze-meyve tüketilmeli, yağlı besinler ve kızartmalardan uzak durulmalıdır. Mümkünse sık sık ılık duş almalı, değilse ayaklar, eller yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir. Klima ve vantilatör gibi araçların havası, doğrudan üzerimize gelmemelidir. Klimanın olduğu ortamlarda sigara içilmesinin sinüzit, bronşit ve zatürre oluşmasına zemin hazırladığı unutulmamalıdır” ifadeleri kullanıldı.

5 Günlük Hava Tahmini 38 Dereceyi İşaret Ediyor

Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden alınan bilgilerde Yatağan’ın 5 günlük hava tahmininin ortalama 38 derecelerde seyretmesi dikkat çekti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde Yatağan için yer alan tahminlere göre, bugün en düşük sıcaklık 22 derece olacağı gibi en yüksek sıcaklık ise 38 dereceye kadar çıkabilecek. Ayrıca, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri için de bu rakam değişmezken, nem oranının yüksek olması sıcaklıkların daha etkili hissedilmesine neden olacak. Bugün nem oranı en yüksek % 48,  yarın % 50, Perşembe % 49, Cuma % 51 ve Cumartesi % 64 olarak ölçülebilir.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER