Yatağan’da Sol Dergisi okur toplantısı düzenlendi

Sol Dergisi, Yatağan’da “İşçiler bu düzene sığmıyor” başlıklı okur toplantısı düzenledi.

Yatağan’da Sol Dergisi okur toplantısı düzenlendi
 Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmemesi için 447 gün boyunca eylem yapan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şubelerine bağlı işçilerin yaşadıkları ve özelleştirmenin tamamlanmasıyla birlikte yaşananlar, Sol Dergisi tarafından düzenlenen toplantı ile değerlendirildi.

Sol Dergisi Yazarı Alparslan Savaş ve Sol Dergisi Emek Editörü Yıldız Koç’un konuşmacı olduğu toplantıya, Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve yönetimi, Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve yönetimi, işçiler ile dergi okurları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Koç, Yatağan direnişinin Türkiye nesnelliğinde oturduğu yeri, gelinen noktadaki durumu ve yeni 4-C düzenlemesini değerlendirdi. Yatağan işçisiyle, Sol Dergisi’nin sıkı bir bağı olduğunu savunan Koç, “Yatağan’daki mücadelenin başarılı olmasının ön koşulu toplumsallaşmasıydı. Dolayısıyla önce Sol Gazetesi, ardından Sol Dergisi ve onun ardında duran siyasi irade olarak, bu alanda attığımız her adım direnişin toplumsallaşmasına yönelik oldu” ifadelerinde bulundu.

AK Parti hükümeti döneminde iş kazalarında ölen işçilerin sayılarında artış yaşandığının altını çizen Koç, Yatağan direnişi sonucundaki kazanımları anlattı.

Özelleştirmelerin, Süleyman Demirel ve Turgut Özal dönemlerinden başlayarak Recep Tayyip Erdoğan döneminde de sürdürüldüğünü söyledi.

Yatağan’daki özelleştirme karşıtı mücadelenin, özelleştirmenin yararlı olduğuna dair algıyı yok ettiğini öne süren Savaş ise, “Biz bu söyleşinin adını ‘İşçiler bu düzene sığmıyor’ diye belirledik. Yatağan’da sizler kendinizi santral ve madene kapattığınız günün ertesinde Sol Dergisi de bu manşetle çıkmıştı. Bizim açımızdan da toplumsal açıdan da en önemlisi bu. Yaşananlar, işçilerin, AK Parti’nin kendilerine biçtiği gömleğe sığmadığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Yatağan Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinlik, İrfan Ertel’in seslendirdiği türkülerle sürdü.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68