Yatağan’da vahşet! Av köpeklerini zehirlediler!

Yatağan ilçesinde çok sayıda av köpeğinin, yabani hayvanların tarım alanlarına zarar vermemesi için kullanılan zehirden etkilenerek öldüğü, 2 av köpeğinin ise bir çoban tarafından vurularak öldürüldüğü bildirildi.

Yatağan’da vahşet! Av köpeklerini zehirlediler!
 Yatağan Avcılar - Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Dernek Başkanı ve Fahri Av Müfettişi Ali Akalp, muhabirimize yaptığı açıklamada, tarım alanlarına zarar veren domuzları öldürmek için tarım alanlarının çevresine bırakılan yiyecek karışımlı zehirlerin, büyük bir vahşete sebep olduğunu söyledi.

Akalp, yaptığı açıklamada, Eskihisar Mahallesi’nde yaşayan Duran Topuz’un 2, Yeşilbağcılar Mahallesi’nde yaşayan Cengiz Kurt’un 1, Bozüyük Mahallesi’nde yaşayan Emre Kabaran’ın 1 av köpeği, bilinçsizlik yüzünden zehirlenerek öldüğünü tespit ettiklerini söyledi. Akalp, öte yandan 2 av köpeğinin bir çoban tarafından av tüfeğiyle vurularak katledildiğini kaydetti.

Akalp, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 4.4 hüküm maddesi ‘av ve yaban hayvancılarının beslenmesine, barınmasına, üremesine ve korunmasına imkan veren doğal yaşama alanlarının zehirlenmesi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ denildiğinde ve kesin paraya da çevrilmediğinden kesin hapis cezası ile cezalandırılır. Köpekleri zehirlenen kişiler, en yakın jandarma ya da polise müracaat ederek şikayetlerini iletmeliler, bu konuda birer tutanak tutturarak Cumhuriyet Başsavcılığına gelecekler. Ayrıca serbest çalışan veterinerleri köpeğin zehirlendiğini belgeleyen bir rapor alacaklar. Sonrasında İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veterineri aracılığı ile köpek küçükse bütün olarak, büyükse iç organlarından, mide, bağırsaklarından numune alındıktan sonra mutlaka derin bir yere kireçlenerek gömülmesi sağlanmalıdır. Zehirleyen tarla sahibi ya da şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklar ve İzmir laboratuvarlarından gelecek sonuca göre köpeğin tazminatının ödenmesi ve zehirleyen şahsın belli ise hakimin taktiri ile 2 yıl ila 5 yıl arası hapse çarptırılması içten bile değildir. Bu zehirli maddeleri satanların biraz daha titiz davranması, bu zehri alanların tarım ürünlerine vermek yerine domuz öldüreceğim derken av köpeklerini öldürerek hapse girebileceğini akıllarında tutmaları bu tür şikayetler geldiğinde avcılar derneği olarak avcılarımızın tüm haklarını korumak için her türlü çabayı göstereceğimizin bilinmesi gereklidir” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 07:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47