Yatağan’daki eğitim camiasına EBA eğitimi

Yatağan’daki okullarda görev yapan idareci ve öğretmenlere, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde görev yapan İçerik Geliştirme Uzmanı Erkan Dündar tarafından Eğitim Bilişim Ağı (EBA) eğitimi verildi.

Yatağan’daki eğitim camiasına EBA eğitimi
 Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında yapılan çalışmaların öğretmenlere tanıtılması, derslerde aktif olarak kullanılması ve EBA’nın bilinirliğinin arttırılması amacıyla Muğla genelinde 12-13-14 Ocak 2016 tarihleri aralığında 29 ayrı oturum halinde toplam 11 bin öğretmene, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde görevli 9 uzman tarafından eğitimler verildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, Şube müdürleri Mustafa Akdere ve Abdullah Yılmaz, Fatih Projesi Eğitmeni Mustafa Uyanık ve Yatağan’da bulunan tüm okullarda görev yapan idareci ve öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde görev yapan İçerik Geliştirme Uzmanı Erkan Dündar tarafından verildi.

Eğitim Bilişim Ağı’nda 8.6 milyon kullanıcı, 7 bin 421 haber, 57 bin 551 yüksek çözünürlüklü görsel, 10 bin 339 video dosyası, 4 bin 755 ses dosyası, öğretmenlere açık 34 eğitim portalı, 74 adet herkese açık portal, bin 587 adet e-dergi, 5 bin 485 adet doküman, 2 bin 2 adet e-kitap bulunduğu bilgisini veren Dündar, sisteme //www.eba.gov.tr/ adresinden ulaşılabileceği bilgisini vererek, öncelikli olarak öğretmenlerin sisteme kayıt olmalarını, kayıt olduktan sonra kendi sınıflarında bulunan öğrencilere EBA şifresi verebileceklerini ifade etti.

İçerik üretimlerinin hızlı bir şekilde devam ettiği bilgisini veren Dündar, şu anda lise ve ortaokul düzeyinde içeriklerin daha fazla olduğunu, ilkokul ve okul öncesi düzeyinde yer alan içeriklerin de zamanla artacağını söyledi.

Dündar, içerik üretimleri konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüğünü, içerik üretimleri için Türkiye’nin değişik bölgelerinde EBA stüdyolarının kurulma aşamasında olduğu, öğretmenlerin bu stüdyolara giderek içeriklerini oluşturabileceklerini aktardı.

Değişik branşlarda 2016 yılı içerisinde düzenlenecek olan “Fatih Projesi Ders Akışı Tasarımı Kursları”na tüm öğretmenlerin başvuruda bulunmalarını isteyen Dündar, alınan eğitim sonunda öğretmenlerin e-içerik üretimlerine katkıda bulunacaklarını ve üretilen içeriklerin yurt dışına ihraç edebilecek düzeye ulaşacaklarını, içeriklerle ilgili öğretmenlerimize telif ücreti verileceğini kaydetti.

Yatağan Fatih Projesi Eğitmeni Mustafa Uyanık ise, “İlçemiz lise ve ortaokullarda toplam 232 etkileşimli tahta bulunmakta olup 3 okulumuzda tablet dağıtımları yapılmıştır. Tablet dağıtımı yapılıp alt yapısı kurulu olan okullarda bulunan öğretmenler için 18-29 Ocak 2016 tarihleri arasında tabletlerin derslerde nasıl kullanılacağına ilişkin öğretmenlerimize uzaktan eğitimler verilecek. Aşama aşama diğer okullarımıza da tablet dağıtımları ve alt yapı kurulumları yapılacak” bilgisini verdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, eğitim veren İçerik Geliştirme Uzmanı Erkan Dündar ve eğitime katılan tüm öğretmen ve idarecilere teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95