21 Haziran 2018 Perşembe

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Yatağan’daki fırınlar, 2019’a “doğalgazlı” girecek

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek’i ziyaret eden fırıncılar, 2018 yılının sonuna kadar işletmelerinin İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarında belirtildiği gibi doğalgazlı sisteme geçeceklerini teminatını verdiler.

27 Şubat 2018 Salı 08:48
Bu haber 649 kez okundu
Yatağan’daki fırınlar, 2019’a “doğalgazlı” girecek

Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren fırınların işletmecileri, beraberinde Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu ile Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek’i makamında ziyaret ettiler.

Daha önce alınan Hıfzıssıhha Kurulu kararlarında, ilçede doğalgaz altyapısının bulunduğu fırınların doğalgazlı sisteme geçme zorunluluğuyla ilgili konunun görüşüldüğü ziyarette, 2018 yılının sonuna kadar ilçedeki fırınların doğalgaza geçeceği teminatı verildi.

Ziyarette konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kuzu, çevre il ve ilçelerde doğalgazlı sisteme geçen fırınlarla fikir alışverişleri yaptıklarını ve doğalgazın katı yakıta oranla pahalı olmasına rağmen daha temiz olduğu bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Kuzu, ilçedeki fırınların para kazanmanın yanı sıra çevreye de duyarlı olduğunun altını çizerek, “Yatağan gibi hava kirliliğiyle anılan bir yerde fırınların doğalgaza geçmesi, çok önemli bir gelişme olacağına inanıyorum. İlçemizdeki 9 fırından biri doğalgazlı sisteme geçti. Diğer arkadaşlarımız da araştırmalarını sürdürüyor. Amacımız, cezai müeyyide uygulanmadan Yatağan’daki fırınları doğalgaza geçirmektir. Çünkü özellikle yaz mevsiminde, havaların da ısınmasıyla vatandaşlarımız serinlemek için evlerinin penceresini açmak istiyor, fakat fırınların kullandığı katı yakıtlardan dolayı rahatsız oluyorlar. Bundan dolayı şikayet ettiklerini de biliyoruz” dedi.

Kaymakam Çiçek ise, Yatağan’a hava kirliliğiyle boğuşan bir şehir ön yargısıyla geldiğini fakat geldiğinde manzaranın daha farklı olduğunu söyledi.

İlçedeki hava kalitesinin daha da artırılması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü vurgulayan Çiçek, “Yatağan’a geldiğimde ilçe merkezinin büyük bir çoğunluğuna doğalgaz altyapısı döşenmişti fakat buna rağmen doğalgaz bağlatmayan konutlar vardı. Hala bazı konutların geçmediğini görüyoruz, onları da takip ediyoruz. Gerekli işlemler yapılıyor. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu marifetiyle daha öncesinde de karar alınmış. Biz kararı yenilemiş olduk. Bundan yaklaşık 10 ay önce ilçedeki fırınların da doğalgaza geçmesi noktasında kararımız olmuştu. Fırıncı esnafımızdan da girişimler olduğunu biliyorum. Bizim beklentimiz, bütünüyle doğalgaza geçilmesidir. Bu bir maliyet gerektiriyor ve basit bir iş olmadığının da farkındayım. Ama uzun vade de hem ekonomik hem de temiz oluyor” diye konuştu.

Ziyarette, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu tarafından Kaymakam Çiçek’e Hakan Namaz’ın hazırladığı mozaikten “Kaplumbağa Terbiyecisi” çalışması hediye edildi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV