Yatağan’daki gıda zehirlenmesinin bilançosu: 61 kişi

Yatağan ilçesinde, yemek firmalarından gelen yemekleri tüketen öğrenci ve vatandaşlar, mide bulantısı ve kusma şikayetlerinden dolayı Yatağan Devlet Hastanesi’ne başvurdu. 61 kişiye ulaşan başvuruda, rahatsızlığın gıda zehirlenmesinden kaynaklandığı teşhisi kondu.

Yatağan’daki gıda zehirlenmesinin bilançosu: 61 kişi
 Yatağan ilçesindeki çeşitli okullarda okuyan öğrenciler ile Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’ndeki iş yerlerinde çalışan personeller, toplu yiyecek tedarik eden firmaların öğle yemeğinde kendilerine verdiği patates yemeği, bulgur pilavı ve salatadan oluşan menüyü yedikten sonra akşam saatlerinde rahatsızlandı.

Yemeklerden yiyenler, mide bulantısı, ishal ve kusma şikayetleri üzerine Yatağan Devlet Hastanesi’ne başvurdu.

Çarşamba günü öğleden sonra hastaneye başvurmaya başlayan ve perşembe günü itibarıyla 61 kişiye ulaşan hastalar, sağlık görevlileri tarafından muayene edildikten sonra serum tedavisi gördüler. Hastanenin acil servisindeki yoğunluk nedeniyle hastalar, diğer servislerde müşahede altına alınırken,  konuyla ilgili adli sürecin başlatıldığı öğrenildi.

Zehirlenen  ve Yatağan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan vatandaşlardan 15 yaşındaki Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi B.T., gece yarısı saat 02.00 sıralarında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Diğer hastaların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, hastane yetkilileri, şuana kadar başvuruda bulunanların yanı sıra başvuru sayısının sürekli arttığını söyledi.

Yetkililer, başvuruda bulunanların yüzde 20’sinin Bayır’da faaliyet gösteren bir firmada çalışan personeller olduğunu belirterek, geriye kalanların tamamının Yatağan’daki okullarda okuyan öğrenciler olduğunu kaydetti.

Zehirlenme vakaları üzerine adli rapor tutulduğunun altını çizen yetkililer, hastanelerinde tedavi görenlerin arasında ciddi bir vakaya rastlanılmadığını ifade etti.

Edinilen bilgilere göre, Yatağan’da yaşanan olayın benzeri, Muğla’nın diğer ilçelerinde de yaşandı ve şuana kadar hastanelere başvuranların sayısının 150’yi geçtiği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68