Yatağan’daki “Kentsel Dönüşüm”ün ilki!

Evinin duvarında meydana gelen çatlaklar nedeniyle kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyen vatandaş, 20 yıllık evini yıktırdı.

Yatağan’daki “Kentsel Dönüşüm”ün ilki!
 Kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekansal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma, canlandırma, sağlıklaştırma veya yeniden yapılandırma için proje üretilmesi ve uygulama yapılması anlamına gelen Kentsel Dönüşüm, Yatağan’da da başladı.

Yeni Mahalle 238. Sokak’taki 20 yıllık tek katlı evinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle yıkılma riski meydana gelen evini kentsel dönüşümle yenilemeye karar veren Bekir Çiftçi, evini yıktırdı.

Evin zemininden duvarlarda çatlakların meydana geldiğini ifade eden Çiftçi, kentsel dönüşümle ilgili olarak yapılan yasal düzenlemelerin kendilerine bir takım kolaylıklar sağladığını söyledi.

Gazetecilere kentsel dönüşümün sürecinden bahseden Çiftçi, şöyle konuştu:

“Çatlaklar nedeniyle kentsel dönüşüme başvurmayı düşündüm. Bu doğrultudaki araştırmaların ardından yetkili bir şirkete başvuruda bulundum. Onlar da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden bir ekibe evimizi göstererek çürük raporu aldı. Ardından da yıkım işlemlerine başlandı. Yeni evim yapılana kadar 18 ay boyunca bana 590 lira kira yardımında bulunulacak. Kentsel dönüşüme başvuracak olan vatandaşlara tavsiyem, başvurmadan önce çok iyi düşünmeleri gerekiyor. Çünkü başvurunun ardından geriye dönüş mümkün olmuyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 18:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
özgürce
özgürce - 7 yıl Önce

yatağanın sokak ve kaldırımları da kentsel dönüşümden nasibini alsa da modern bir şehir havası gelse.hiç mi rahatsız olmuyorsunuz.

ahi
ahi - 7 yıl Önce

rahatsızolan çokama o işe büyük şehirbakıyo oişe büyükşehir bakıyo yantını alıyoruz edenbulur

GÖKHAN GÜNEŞ
GÖKHAN GÜNEŞ - 7 yıl Önce

agm mühendi̇sli̇k tarafindan ri̇skli̇ yapi tespi̇ti̇ yapilarak kanundan faydalanmasi sağlanmiştir tel:0 252 513 36 14

SIRADAKİ HABER

banner68