Yatağan’daki Kur’an kursları 40 hadis yarışması ile sona erdi

Yatağan’da yaz döneminde camilerde ve mescitlerde açılan kuran kursları, 40 hadis ezberleme yarışması ve yağmur duasıyla sona erdi.

Yatağan’daki Kur’an kursları 40 hadis yarışması ile sona erdi

Yatağan Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde düzenlenen etkinliğe, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz,  Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bilal Korkmaz, Yatağan Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğreticiler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Merkez Aşağı Camii Kuran Kursu Öğrencisi Muhammet Emin Kökçü tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan Müftü Çetmi, “2021 yılı yaz döneminde, Yatağan Müftülüğüne bağlı cami ve Kur’an kurslarında bin 236 öğrenci yaz kursuna katıldı. Yaz Kur’an kursları milletimizin geleceğinin inşası için son derece önemlidir ve hepimizin hayatında da önemli bir yere sahiptir. Kurslarda öğrencilerimize sadece Kur'an-ı Kerim okutmuyoruz, Hz. Peygamber’in sünnetini, hayatını, itikadi ve ahlaki konuları, vatan, devlet ve insan sevgisini, çevre bilincini ve onları kuşatan tehlikelere karşı duyarlılık oluşturmak anlamında hayata dair birçok konuyu ele almaya çalışıyoruz ve iyiliği beraber inşa etmeye çalışıyoruz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), “Allah, bizden bir söz işitip onu muhafaza edenin ve sonradan bir başkasına onu ulaştıranın yüzünü ak etsin.” (Tirmizi, İlim, 7) Hadis-i Şerif'inden ilham alarak, Gençlik Koordinatörlüğümüzce Müftülüğümüze bağlı cami ve Kur’an kurslarımızda öğrenim gören öğrencilerimiz arasında düzenlediğimiz Kırk Hadis Ezberleme Yarışması’ndaki amacımız, yaz Kur’an kurslarımızda öğrenim gören öğrencilerimize İslam’ın temel kaynaklarından olan hadis ve sünnetin önemini kavratmak, hadis metinlerini okuma ve anlama yeteneği kazandırarak güncel olaylar ışığında hadisleri doğru yorumlamalarına yardımcı olmak, onlara ahlâkî değerleri kazandırmak ve bu değerlerin oluşmasında hadislerin rolünü fark etmelerini sağlamaktır” diye konuştu.

Program, Kur’an kursu öğrencilerinin okuduğu ilahi, şiir ve Hadis- Şeriflerle devam etti.

Programın sonunda Kırk Hadis Ezberleme Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler açıklandı ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Buna göre yarışmanın birinci Merkez Yeni Camii Yaz Kur’an Kursu Öğrencisi İsmail Çınar Kocabaş, ikinci Yeşilbağcılar Camii Yaz Kur’an Kursu Öğrencisi Dilara Bade Karakuş, üçüncü Hicret Camii Kız Kur’an Kursu Öğrencisi Münire Dilber Şimşek oldu.

Tören yapılan yağmur duasıyla sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68