Yatağan’dan İztuzu direnişine destek

Yatağan Belediye Başkanı ve CHP İlçe Başkanı, Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı’nın işletme hakkını alan özel şirketin tesislere girmemesi için nöbet tutan çevreci gruba destek vermek için İztuzu’na gitti.

Yatağan’dan İztuzu direnişine destek
 Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, CHP Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek ve Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, İztuzu Plajı’nın işletme hakkıyla ilgili olarak, mahkemenin yürütmeyi durdurma isteminin reddine karar vermesiyle, işletme hakkını alan firmanın tesislere girmesi üzerine eylem başlatan vatandaşlara destek verdi.

Muğla'nın büyükşehir statüsü kazanmasının ardından tartışma konusu olan İztuzu Plajı'nın Dalya Ağzı Boğazı'nın, 29 Aralık 2014 tarihi itibariyle işletme hakkını alan İngiliz oraklı şirket DALÇEV'e devredildiği, belediyenin ise hiçbir hukuki yetkisinin bulunmadığı açıklandı. Şirketin üç gün önce gece yarısı üç arabayla tesisleri devralmaya gelmesi tepkilere sebep olmuştu. Olayın arından bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken vatandaşlar, tesislerin bulunduğu alana kimsenin girmesine izin vermedi. Vali Yardımcısı Kamil Köten başkanlığında yapılan toplantının ardından jandarma ekipleri, her iki tarafla görüşerek sahili boşalttı ve nöbeti devraldı. Bunun üzerine vatandaşlar, plajın girişine direniş çadırı kurdu. Plaj geri verilene kadar burada eylemlerini sürdüreceklerini söylediler.

Eylemlerini sürdüren vatandaşları ziyaret eden Işık ve beraberindekiler, destek mesajı verdi. Burada vatandaşlara hitaben konuşan Işık, “İztuzu gibi dünyada sayılı doğal koruma alanları, gelir kaynağı zihniyetiyle yönetilmemelidir. İztuzu korunmalıdır. Devlet bu kumsaldan ya hiç kira almamalı ya da aldığı kira gelirini buranın korunmasına harcamalıdır. Günübirlik tesisler, etkin denetim şartıyla tüm halk adına belediyece işletilmelidir. Elde edilen gelir, İztuzu'nun korunması ve yine bu bölge için harcanmalıdır. Kumsalın halka verilmesi için başlatılan direnişe, destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68