Yatağan'ı 278 Kişilik Dev Kadro Coşturdu

Yatağan Belediyesi tarafından bu yıl 13.'sü düzenlenen Gençlik, Kültür ve Sanat Festivalleri Pazartesi günü saat 20:30'da belediye önünden start alan kortej yürüyüşü ve ardından festival ateşinin yakılmasıyla başladı. Festivallerin ilk gününe ASFAD'ın toplam 278 kişilik grupla sahnele-diği halk oyunları gösterileri damga vurdu .

Yatağan'ı 278 Kişilik Dev Kadro Coşturdu
 Yatağan Belediyesi'nin bu yıl 13.'sünü düzenlediği Gençlik, Sanat ve Kültür Festivalleri Pazartesi günü saat 20:30'da yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Yoğun katılım sağlanan yürüyüş sonunda festival ateşi Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık'ın yanı sıra, Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, CHP  Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan, Prof. Dr. Nurettin Demir ve Tolga Çandar tarafından yakılırken, festivallerin ilk gününe Muğla İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar ve Fevzi Topuz gibi isimlerin yanı sıra, siyasi parti temsilcileri, belde belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık'ın gezi parkı olaylarını hatırlatarak kullandığı; “Gençlerimizi 'çapulcu' diye harcatmayız” ifadeleri dikkat çekti.

Festivallerin 13.'sünü düzenlemenin gururunu yaşadıklarına vurgu yapan Başkan Işık; “Geleneksel olarak düzenlediğimiz Gençlik, Sanat ve Kültür Festivalleri'nin 13.'sünü düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. Etkinliklerimize yoğun katılım sağlanması, festivallerin dostluk, kardeşlik ve birlik beraberlik duygularını güçlendirdiğini gösteriyor. Gördüğümüz manzara karşısında duygulanmamak mümkün değil. Yatağanlılar Yatağan Belediyesi'ne her zaman sahip çıktı ve bundan sonra da sahip çıkacaklarına inanıyorum. Biz gece-gündüz demeden hizmet etmeye devam edeceğiz ve bunu halkımızdan aldığımız güçle yapacağız.

Atatürk gençliğimize sahip çıkıp Cumhuriyetimizi Türk gençliğine emanet etmiştir. Bizi aydınlığa götürecek güç Mustafa Kemal gücüdür ve bu gücü gençlerimiz yaşatacak. Birliğimizi sarsmaya çalışanlar bizi koparamaz. Çünkü biz halkız, Atatürk'ün çocuklarıyız. Gençlerimizi 'çapulcu' diye harcatmayız. Türk gençliği bunlara boyun eğmez. Yatağan'ı İran'a benzetmeye çalışanlara karşı hep tek yürek olduk, bundan sonra da olacağız” dedi.

Ayrıca, festivallerin açılışında Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ile CHP Muğla Millet-vekili Tolga Çandar da konuştu.

Kaymakam Tanrıseven; “Festivaller sayesinde kültür ve sanat etkinliklerine doyacağız. Yıllardır geleneksel olarak düzenlenen festivallerin 13.'sünde her kesimden insanla bir araya gelebilmek, Yatağan'ın hoşgörü, barış ve demokrasi alanındaki gelişmişliğini gösteriyor. Bütün Yatağan'a iyi eğlenceler diliyorum” ifadelerini kullanırken, CHP'li Tolga Çandar ise; “Yatağan kültür ve sanata olan düşkünlüğüyle biliniyor. Kültür ve sanata bağlı olan Yatağanlıların bu yönü, demokrat kimlikleriyle de buluşunca ortaya böyle güzel bir atmosfer çıkıyor. Herkese iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Ayrıca yapılan konuşmalarda, Güllük'teki arıtma tesisi kazasında hayatını kaybeden 7 işçiye başsağlığı da dilenerek, büyük üzüntü duyulduğu belirtildi.

Halk Oyunları Gösterisi Büyük Alkış Aldı

Yapılan konuşmaların ardından, Muğla Belediye Bandosu'yla yapılan festivallerin açılışına ASFAD'dın 278 kişilik gurupla yaptığı halk oyunları gösterileri damga vurdu.

Anaokulu düzeyindeki miniklerin yanı sıra, ASFAD'ın ustalarının da hünerlerini sergilediği gösteri iki bölüm halinde yapılırken, yoğun kalabalığın alkışları arasında uzun süre devam etti.

Bugün ki Program Tiyatro

Festival programı kapsamında bugün saat 21:00'de Yalçın Özden Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan 'Dün, Bugün ve Yarın' adlı tiyatro oyunu izleyiciyle buluşacak, yarın saat 21:00'de yapılacak olan Balçova Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu Halk Konseri'nin ardından, Cuma günü ise festivallerin merakla beklenen konuğu Feridun Düzağaç Yatağan'da olacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2013, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER